Hlavní obsah

Olomoucký kraj vyhlásil sbírku na pomoc lidem postiženým povodní

11. 6. 2020, 13:02
Právo, mhr

Olomoucké hejtmanství zveřejnilo ve čtvrtek číslo krajského sbírkového účtu, na které mohou lidé připívat peněžními dary na pomoc těm, které v noci na pondělí postihly na Olomoucku a Šumpersku bleskové povodně.

Povodně po bouřkách v Olomouckém krajiVideo: HZS Olomouckého kraje

 
Článek

„Peníze mohou lidé posílat na sbírkový účet 123-0754200287/0100. Přispět mohou jednotlivci i firmy,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Eva Knajblová.

„Podle prvotních odhadů způsobily bleskové povodně škody za stovky miliónů korun. Například v Šumvaldu je zasažena třetina všech obyvatel. Sbírka bude probíhat celý rok. Předem velmi děkuji všem, kteří se do ní zapojí,“ dodal olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Voda rychle přišla a rychle odešla. Zůstalo jen bláto, popisuje obyvatel Šumvaldu

Peníze ze sbírky budou podle něj rozděleny mezi obce podle míry jejich postižení. „Nechceme jim nijak diktovat, na co je mají použít. V obcích sami nejlépe vědí, jak s nimi co nejefektivněji naložit,“ doplnil hejtman.

Veřejnou sbírku již vyhlásila na pomoc postiženým i Charita. Do oblasti míří například dodávky ošacení, pitné vody nebo hygienických pomůcek.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Vodní příval značně poškodil některé rodinné domy.

Lidem z vytopených obcí pomáhají s odstraňováním škod jak krajští hasiči, tak i dobrovolníci. Hasiči, kteří mají ve čtvrtek v postižené oblasti 25 jednotek, podle jejich mluvčí Lucie Balážové mj. zpevňují pomocí kamenů část břehů řeky Oskavy, na některých místech čerpali i vodu ze studní a sklepů.

Zdejší objekty procházejí statici, několik jich už doporučili vzhledem k jejich stavu k demolici.

Hasiči po bouřkách zachraňovali lidi z rozvodněných řek, jeden mrtvý

Záplavy, které postihly Olomoucko a Šumpersko, si vyžádaly jednu oběť. Je jí 48letá žena z Břevence, místní části Šumvaldu. Pohřešována je dosud 74letá žena z Oskavy na Šumpersku, kterou smetl vodní příval, když se pod ní utrhl břeh rozvodněného potoka.

Povodně na UničovskuVideo: Policie ČR

Reklama

Výběr článků