Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) Foto: Petr Horník, Právo

Očkování proti covidu-19 bude dobrovolné a hrazené ze zdravotního pojištění, odklepli poslanci

Poslanci v pátek schválili zrychleně ve stavu legislativní nouze pravidla nákupu a distribuce vakcín proti onemocnění covid-19. Nepůjde o povinné očkování a pro pojištěnce dle vládního návrhu zákona bude bezplatné. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) Foto: Petr Horník, Právo
Očkování proti covidu-19 bude dobrovolné a hrazené ze zdravotního pojištění, odklepli poslanci

„Je vysoce žádoucí umožnit občanům, aby se nechali očkovat co nejdříve. Cílem je proočkovat 60 až 70 procent dospělé populace,“ řekl na plénu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Návrh současně pamatuje na případné odškodnění, pokud daná vakcína způsobí někomu újmu. „I přestože očkování povinné nebude, přebírá stát za očkování garanci,“ dodal.

Ministr zároveň již dříve avizoval, že kdo bude očkován, bude „zvýhodněn“. Na to reagovaly pozměňovací návrhy Karly Maříkové (SPD) a Lubomíra Volného (Jednotní), které by dobrovolnost očkování zakotvily výslovně a zároveň by podle nich měly zabránit tomu, aby očkovaní a neočkovaní lidé měli odlišná práva a povinnosti.

Volný navíc uvedl, že se již objevují náznaky, že očkovaní lidé by mohli mít určité bonusy, například v možnosti cestování.

„Myslím, že je tato deklarace nadbytečná,“ reagoval na návrh ve Sněmovně Blatný. Doplnil, že za ono „zvýhodnění“ již považuje očkování jako takové.

Poslanec Volný však trval na svém a mluvil o „korporátní šikaně“ ze strany společností, které by mohly v budoucnu některé služby poskytovat jenom pro očkované klienty, a zároveň upozorňoval na možné vedlejší účinky vakcíny.

„Měli bychom ujistit občany této země na tyto drzé a odporné řeči, které se tady vedou, že někdo bude zvýhodňován, protože se nechá vakcinovat, a někdo jiný bude občanem druhé kategorie,“ prohlásil u řečnického pultíku.

To zvedlo ze židle Bohuslava Svobodu (ODS), který zopakoval, že očkování je dobrovolné, a dodal, že on sám navzdory svému věku očkování podstoupí. „Mám s očkováním jistě větší problémy než mladí lidé, ale udělám to,“ uvedl.

K němu se obratem přidala například poslankyně Alena Gajdůšková (KDU-ČSL).

Sněmovna nakonec oba pozměňovací návrhy zamítla.

Podle pravidel Evropské komise nejdříve koupí očkování stát od Evropské unie, následně ho uhradí zdravotní pojišťovna. V současné chvíli ČR podepsala dle Blatného smlouvy za celkem 1,7 miliardy korun.

Předpokládá však, že budou náklady stoupat v závislosti na dalších objednávkách. „Drtivá většina očkování bude využita pro osoby pojištěné v českém systému zdravotního pojištění,“ uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků