Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Obří pražský nevěstinec hrozil prostitucí v ulicích

Můžete vše, nemusíte nic, stojí nad vchodem do nevěstince ShowPark v hale č. 18 v Pražské tržnici. Nápis i celý podnik s 58 pokoji patrně brzy zmizí. Nevymohl si novou nájemní smlouvu s městem, ač mu v petici hrozil, že až 600 žen z podniku začne pracovat v ulicích.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Obří pražský nevěstinec hrozil prostitucí v ulicích

Prostory měla v nájmu od roku 1998 společnost Eroc. Smlouvu do roku 2025 uzavřela s tehdejším nájemcem Pražské tržnice, společností Delta Climatizer, později Delta Center.

Město nad nimi letos pravomocně zvítězilo v dlouhém soudním sporu. Proti městu podle primátorova náměstka Pavla Vyhnánka (Praha sobě) stála i firma Eroc.

Necítíme se být ostudou města, cítíme to opačně. Odvádíme zábavu do neobydleného území
Zbyněk Matela

Jednatel firmy Eroc a zástupce petentů Zbyněk Matela pražským zastupitelům tvrdili, že nevěstinec figuroval v městské koncepci (památkově chráněné) tržnice z 90. let. „Necítíme se být ostudou města, cítíme to opačně. Odvádíme zábavu do neobydleného území,“ uvedl Matela.

Větší zájem než o Konopiště?

Podle Mately je o podnik zájem. Jen za rok 2018 prý přišlo 158 tisíc návštěvníků. „Je to větší číslo, než má zámek Konopiště,“ řekl Matela. Jen na DPH firma odvedla státu 16 milionů korun.

O chod podniku se stará pětašedesát zaměstnanců. Pronajímají 58 pokojů v patře, najímají si je zpravidla ženy, za nimiž chodí jejich zákazníci. Jaká je cena takového pronájmu, nechtěl Matela na otázku Evy Horákové (piráti) říci, označil to za obchodní tajemství.

Erotický podnik se v hale č. 18 Pražské tržnice zabydlel v roce 1998.

Foto: Petr Janiš, Právo

Horáková čísla o návštěvnosti údajně největšího pražského erotického podniku označila za nadsazená. Přes 150 tisíc lidí ročně znamená podle ní více než 400 denně. Horáková se ptala, jak dlouho musejí ženy v podniku pracovat, aby zaplatily pronájem pokojíku, nedozvěděla se to však. Zástupce firmy odmítl tvrzení náměstka Vyhnánka o prostituci.

„Pane Vyhnánku, já nejsem pasák, v ShowParku nejsou žádné prostitutky. Firma nedělá nic nezákonného,“ řekl Matela.

Vyhnánek se proto podivil hrozbě v petici. „Když žádné prostitutky v ShowParku nejsou, nehrozí tedy, že se po Praze rozeběhne 600 prostitutek, ale umělkyň,“ reagoval.

Výpověď už před rokem

Firma podle něho dostala výzvu k vyklizení městského majetku už před rokem a měla na to dost času. Odpověděla ale, že by prostory opustila, jen pokud jí město zaplatí miliardu korun. „Je to pro mě dechberoucí částka,“ poznamenal Vyhnánek s tím, že věc řeší žaloba o vyklizení. Kdyby podle něho Praha chtěla halu znovu podniku pronajmout, musela by překročit zákon, protože nelze vypsat pronájem prostor k provozování prostituce.

„Nejde o politiku, o morální souboj, ale o to, že město nemůže podepsat smlouvu se společností, která provozuje veřejný dům, byť tvrdí, že v prostorech nejsou prostitutky,“ dodal Vyhnánek. Zastupitelé mu dali za pravdu a petici ShowParku jen vzali na vědomí.

Unikátní secesní areál tržnice, bývalých jatek, začne město opravovat. V rozpočtu na příští rok k tomu vyčlenilo 143 milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků