Hlavní obsah
Nejvyšší kontrolní úřad Foto: Milan Malíček, Právo

NKÚ: Na některé vědecké projekty dotované z EU nebudou peníze. Hrozí vracení miliard

Čtvrtině z 56 projektů, na které se zaměřil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), hrozí vracení části nebo celé dotace z evropských fondů. Důvodem je porušení pravidel, která musí příjemce dotace dodržovat nejčastěji pět let po dokončení projektu.

Nejvyšší kontrolní úřad Foto: Milan Malíček, Právo
NKÚ: Na některé vědecké projekty dotované z EU nebudou peníze. Hrozí vracení miliard

Problémem je podle NKÚ financování některých projektů po dobu pěti let od dokončení projektu. Do vybudování 48 vědeckých výzkumných center se dosud investovalo 36 miliard korun a podle odhadů bude na jejich další provoz nutné v příštích pěti letech vynaložit ze státního rozpočtu dalších 24,4 miliardy korun.

U pěti z jedenácti kontrolovaných výzkumných center podle NKÚ hrozí, že nesplní podmínky udržitelnosti. Vědeckým výzkumným centrům se totiž například nedaří získat další zdroje financování ze smluvního výzkumu a mezinárodních grantů.

„Kontroloři prověřili 56 projektů, na které byly vyplaceny dotace za 9,3 miliardy korun. Z této celkové částky tvořil příspěvek EU 7,9 miliardy korun a další téměř 1,4 miliardy korun vyplatila Česká republika ze svého rozpočtu. Pokud dojde u některého projektu dotovaného z EU k porušení podmínek udržitelnosti, příjemce musí část, případně i celou dotaci vrátit,“ varuje NKÚ.  Podmínky udržitelnosti nesplní téměř polovina z kontrolovaných projektů.

Centra po dokončení projektu zanikla 

Příkladem je devět regionálních center na podporu inkluzivního vzdělávání, která po ukončení projektu bez náhrady zanikla. Centra podpory inkluzivního vzdělávání byla zřízena za více než 133 miliónů korun. Cílem projektu ministerstva školství bylo ověřit a nastavit podmínky inkluzivního vzdělávání na základních školách.

Zánikem všech devíti zřízených center příjemce dotace porušil podmínku udržitelnosti. Pokud se tak stane, musí část, případně i celou dotaci vrátit. Pokud je příjemcem dotace stát, hradí vzniklé náklady ze svého rozpočtu.

Související téma:

Kontrola se týkala dotací udělených v rámci tří projektů, a to Integrovaného operačního programu, operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků