Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

NKÚ: Česku chybí vize směřování, peníze z dotací jdou hlavně k velkým korporacím

České republice chybí vize, kam se chce v budoucnu posunout. V rámci každoroční zprávy o nakládání s dotacemi z Evropské unie to v pátek uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten kritizoval i byrokracii, která brání, aby se o dotace ucházeli malí a střední podnikatelé.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
NKÚ: Česku chybí vize směřování, peníze z dotací jdou hlavně k velkým korporacím

„ČR nemá jasno, kam se chce do budoucna posunout, ať už jde o dopravu, průmysl, sociální věci, zemědělství, nebo životní prostředí,” konstatoval úřad s tím, že země doplácí na vlastní byrokracii.

Ta odrazuje malé a střední podnikatele, a miliardy z fondů EU tak často čerpají velké korporace.

Miliardy na internet

„Například u podpory zaměřené na výzkum a inovace v zemědělství byly nakonec největšími příjemci dotací velké podniky, které navíc vynakládaly prostředky na pořízení strojů a technologií, namísto na vědu a výzkum,” konstatoval NKÚ.

Za ukázkový příklad špatné připravenosti státu a chybného plánování označil prezident NKÚ Miloslav Kala projekt podpory rozvoje přístupu k vysokorychlostnímu internetu.

„Cíl této podpory stanovil do roku 2023 dosáhnout míry pokrytí domácností vysokorychlostním internetem ve výši 77 procent. Tento cíl byl ale splněn již v roce 2017 pomocí investic podnikatelských subjektů, a to bez jakékoliv státní podpory,” připomněl Kala a dodal, že ministerstvo průmyslu a obchodu z původně vyčleněných zhruba 13,8 miliardy za bezmála pět let žádnou dotaci neposkytlo a připravené finance musely být přesunuty jinam.

„To svědčí o nedostatečné přípravě programu a chybném počátečním nastavení podpory,” shrnul.

Stát podle NKÚ selhává i ve snaze zlepšit kvalitu ovzduší, ač do projektů vložil značné sumy. „Kvalita ovzduší se příliš nezlepšuje. U některých prioritních znečišťujících látek naopak dlouhodobě dochází k překračování stanovených limitů,” připomněl Kala, podle něhož se státu nedaří například ani budování silnic.

Ilustrační foto

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Tristní je podle úřadu z tohoto pohledu i snaha o zvyšování stavů prasat a dojnic v zájmu dosažení potravinové soběstačnosti. Ačkoliv bylo do podpory zvýšení živočišné výroby jen v letech 2015 až 2017 investováno 21 miliard korun (10 z fondů EU), „stavy těchto hospodářských zvířat se naopak snižují”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků