Hlavní obsah
Od pátku musí mít cestující v Moravskoslezském kraji opět nasazené roušky. Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

Nákaza na severní Moravě se přesouvá do rizikové skupiny

Nákaza koronavirem v Moravskoslezském kraji se přesouvá do rizikové skupiny mezi lidi starší 65 let. Na tiskové konferenci to uvedla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Irena Martínková. Právě tím obhajují, proč v kraji znovu nařídili povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách.

Od pátku musí mít cestující v Moravskoslezském kraji opět nasazené roušky. Foto: Slavomír Kubeš, ČTK
Nákaza na severní Moravě se přesouvá do rizikové skupiny

Nová ohniska jsou v okresech Frýdek-Místek, Nový Jičín i Ostrava. Krajská hygienička Pavla Svrčinová varovala, že přibývají případy, které nemají souvislost s objevenými ohnisky. Hejtman kraje Ivo Vondrák ovšem před novináři zpochybnil nutnost všech zpřísněných opatření, která od pátku hygienici nařídili.

Nevím, do jaké míry ta opatření nejsou spíš panického charakteru a bojím se toho, že lidé to vnímají velmi negativně," zdůraznil

Podle nařízení hygieniků platí znovu v celém Moravskoslezském kraji povinnost roušek v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Omezení se týkají i návštěv v nemocnicích či domovech seniorů, provozu restaurací a barů, hromadných akcí i takzvaných pendlerů. Původně zpřísněná opatření platila jen na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Vondrák prohlásil, že roušky v MHD jsou namístě. Ostatní opatření ale vnímá jako moc přísná, situace je podle něj stabilizovaná. „Skutečně nevím, co vedlo k tomu rozhodnutí," prohlásil Vondrák. „Nevím, do jaké míry ta opatření nejsou spíš panického charakteru a bojím se toho, že lidé to vnímají velmi negativně," zdůraznil. S odvoláním na data ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška uvedl, že situace v kraji se nezměnila a kapacity nemocnic jsou dostatečné.

Když se začali minulý týden testovat pendleři, tak jsme najednou měli ohniska po celém kraji.

Martínková oponovala, že opatření musí být striktní, aby ochránila rizikové skupiny. „Byť se stabilizovala situace na Karvinsku, vyhaslo nám ohnisko na Dole Darkov, ale vznikla nová lokální ohniska v okrese Frýdek-Místek, v okrese Nový Jičín, v okrese Ostrava," řekla.

Svrčinová uvedla, že v kraji začíná přibývat těžkých případů u starších lidí. Opatření mají zabránit přehlcení zdravotního systému. „V úterý, středu, čtvrtek (to - počet případů) začalo stoupat a souvislost s OKD už téměř neprokazujeme. Když se začali minulý týden testovat pendleři, tak jsme najednou měli ohniska po celém kraji," zdůraznila Svrčinová.

Na dotaz po rychlosti opatření uvedla, že situaci diskutovala s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a byl jasný požadavek zavést je co nejdřív. Podle Svrčinové se opatření zhruba po 14 dnech budou revidovat. Pokud se situace zlepší, přistoupí hygienici k uvolňování.

Hejtman s odvoláním na data ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška uvedl, že situace v kraji se nezměnila a kapacity nemocnic jsou dostatečné.

 Situace v OKD

Největší ohniska nákazy zůstávají i po uklidnění situace na Karvinsku. Na Dole ČSM-Sever hygienici evidují 755 osob, nárůst o sedm lidí, na Dole ČSM-Jih je 348 pozitivních, o čtyři nové případy víc. Ve firmě Varroc Lighting Systems z Šenova u Nového Jičína hygienici po výskytu nákazy otestovali 400 lidí. „Dnes hlásíme tři nové pozitivní zaměstnance. Celkový počet pozitivních tak stoupl na 31, z toho 14 občanů Polska," uvedli.

Podle mediálního zástupce společnosti Ondřeje Činčury je většina pozitivně testovaných bez příznaků. „Ačkoliv výsledky naznačují, že zavedená bezpečnostní opatření byla úspěšná a napomohla zamezení dalšího šíření nákazy, krizový štáb vedení společnosti rozhodl o postupném testování všech zaměstnanců v závodě Nový Jičín, které začne v průběhu příštího týdne," uvedl Činčura.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků