Hlavní obsah
Vítězslav Schrek Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Na Vysočině podepsalo koaliční smlouvu pět uskupení

V Kraji Vysočina v pondělí podepsalo uskupení ODS se Starosty pro občany, Piráti, KDU-ČSL, ČSSD a Starostové pro Vysočinu (STAN a SNK ED) koaliční smlouvu bez vítěze krajských voleb, hnutí ANO. Hejtmanem bude Vítězslav Schrek z ODS, který byl lídrem společné kandidátní listiny ODS a Starostů pro občany. Koalice bude mít většinu 32 hlasů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu.

Vítězslav Schrek Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Reklama

Na Vysočině podepsalo koaliční smlouvu pět uskupení

Programové prohlášení by chtěla koalice podle Schreka předložit nejpozději tři měsíce po ustavujícím zastupitelstvu. "V tuto chvíli to nechci slíbit úplně na 100 procent, protože před námi opravdu můžou být věci, které budou možná důležitější," řekl Schrek. Za ODS a Starosty pro občany by měla být součástí programového prohlášení podpora obcí a komunikace s obcemi. I proto jsme byli v koalici se Starosty pro občany," řekl Schrek.

V devítičlenné krajské radě budou mít čtyři strany dva zástupce. Jen ČSSD obsadí pouze funkci náměstka pro zdravotnictví. Bude jím Vladimír Novotný, kterým je i nyní. Sociální demokraté budou mít navíc uvolněného zastupitele Martina Hyského, který se bude věnovat projektu Veřejná doprava Vysočiny, adaptaci na klimatické změny, do níž patří například řešení sucha nebo kůrovcové kalamity.

Za Českou pirátskou stranu usedne v radě budoucí náměstkyně Hana Hajnová, která bude mít na starost místní rozvoj, a Jan Břížďala, jenž se jako radní bude věnovat školství. Za Starosty pro Vysočinu bude v krajské radě Lukáš Vlček, bude náměstkem pro zemědělství, cestovní ruch bude v rukách Romana Fabeše. Lidovci vyslali do rady Miroslava Houška, který bude náměstkem pro ekonomiku, dopravu a silniční hospodářství. Radním pro sociální věci bude Jan Tourek.

Z povolebních jednání vypadlo pouze vítězné hnutí ANO, které v krajských volbách získalo deset mandátů, a KSČM, která se jako sedmá v pořadí do krajského zastupitelstva dostala se třemi mandáty. Dalších pět subjektů, které v krajských volbách uspělo, se 6. října dohodlo na povolební spolupráci.

Ustavující zastupitelstvo se mělo původně konat 29. října. Je ale odložené, protože volby na Vysočině bude přezkoumávat krajský soud. Stížnost na neplatnost voleb podalo neúspěšné uskupení Pro TOP Vysočinu. K zisku mandátů v zastupitelstvu mu chyběl jediný hlas. Požaduje přepočet volebních lístků asi ve 20 obcích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků