Hlavní obsah
Velikonoce patří mezi pohyblivé svátky Foto: Profimedia.cz

Na jaké datum letos vycházejí Velikonoce?

Velikonoce jsou takzvaný pohyblivý svátek. Každý rok se slaví jindy. Jak je to letos a kdy se mohou školáci těšit na velikonoční prázdniny?

Velikonoce patří mezi pohyblivé svátky Foto: Profimedia.cz
Na jaké datum letos vycházejí Velikonoce?

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, ale také obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara.

Termín

V západní křesťanské tradici přicházejí Velikonoce, během kterých se oslavuje vzkříšení Ježíše Krista a nastupující jaro, vždy první neděli po prvním jarním úplňku, tedy po úplňku, který proběhne po 21. březnu, kdy dochází k jarní rovnodennosti. Pokud je úplněk v neděli, slaví se Velikonoce až neděli následující.

V letošním roce připadá Velikonoční neděle na 12. dubna 2020.

Prázdniny

Velikonoční prázdniny si letos děti užijí od čtvrtka 9. dubna do Velikonočního pondělí 13. dubna 2020. Do školy se děti vrátí až v úterý 14. dubna 2020.

Pravoslavné Velikonoce 2020

Pravoslavné Velikonoce označované jako Pascha se slaví jindy než křesťanské, a to proto, že pravoslavná církev pro jejich výpočet používá starší juliánský kalendář a zachovává ustanovení, že křesťanská Pascha nesmí být před židovským svátkem Pesach nebo spolu s ním, a to kvůli tomu, že Kristus vstal z hrobu až po svátku Pesach.

V roce 2020 pravoslavné Velikonoce připadají na neděli 19. dubna 2020.

Velikonoce 2021

Příští rok budeme slavit Velikonoce dříve než letos. Velikonoční neděle vychází už na 4. dubna 2021.

Velikonoční symboly a tradice

Mezi velikonoční symboly patří beránek, který v židovské tradici představuje boží stádo, které vede Hospodin. V křesťanské tradici je beránek boží přímo jedním ze symbolů Ježíše Krista, protože se Ježíš obětoval za spásu lidstva. Dalším symbolem je například kříž jako odkaz k tomu, že byl Ježíš usmrcen ukřižováním.

Mezi tradice patří například řehtání, kdy od čtvrtka do soboty chodí kluci po vsi a řehtají speciálními řehtačkami. Nahrazují tak zvony, které odletěly do Říma.

V Česku je známou tradicí i hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech a šlehají ženy a dívky ručně upletenou pomlázkou z vrbového proutí ozdobenou barevnými stužkami. Muži při hodování recitují koledy a za odměnu od žen dostanou obarvená vajíčka - v současnosti se ale dávají i koupené sladkosti nebo sklenička alkoholu.

Proč vlastně bývají ženy šlehány pomlázkou? Podle tradice to má ženám přinést zdraví a plodnost pro další rok. Tradice se liší kraj od kraje. Někde například ženy mohou oplatit mužům vyšlehání tak, že na ně vylijí kbelík studené vody.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků