Hlavní obsah
 

Muzikanti demonstrovali v Praze proti vládě

Muzikanti a další lidé z hudební branže protestovali v Praze na Staroměstském náměstí. K protestu se sešlo několik stovek lidí. Nesouhlasí s kroky vlády, které učinila směrem k živé hudbě. Před demonstranty promluvil i ministr kultury Lubomír Zaorálek. Novinky nabídly živý přenos z protestu.

 
Muzikanti demonstrovali v Praze proti vládě

Zaorálek kritizoval narychlo přijatá opatření v Moravskoslezském kraji, kde byly z hodiny na hodinu kvůli nařízení hygieniků zrušeny probíhající akce. Podobná situace se prý už nesmí opakovat.

Ovšem poté, co řekl, že okolní státy jsou při pořádání akcí mnohem opatrnější než Česko, byl vypískán. „To jsou kecy," ozývalo se z davu.

Na akci promluvili také promotéři kulturních akcí. „Opatření vlády jsou likvidační a pořadatelé musí rušit akce, které se nedávno začaly rozvíjet," uvedla promotérka Hana Petřinová.

Protest nazvaný Za živou hudbu! svolala stejnojmenná iniciativa. Její zástupci po vládě požadují stanovení jasných pravidel pro nejbližší období do konce roku, rozvolnění opatření a umožnění konání akcí nad tisíc lidí ihned. Od září pak žádají povolení akcí na minimálně pět tisíc lidí v sektoru. To Zaorálek označil za nereálný požadavek.

Demonstrace hudebníků na Staroměstském náměstí

Foto: Novinky

Nyní se totiž mohou konat akce ve vnitřních prostorách pouze do 500 osob a na akcích nad 100 osob jsou povinné roušky.

Organizátoři akce proto napsali také dopis premiéru Andreji Babišovi (ANO). V něm kritizují to, že jako první přišli o práci kvůli opatřením proti koronaviru. Zároveň se jim nelíbí, že není jasné, odkdy bude možné pořádat větší hudební akce ani za jakých podmínek.

„Vláda omezila naši svobodu podnikání i možnost pracovat a nemá se k tomu, aby situaci řešila. Naše aktivity běží jen na patnáct procent, nekonají se festivaly, koncerty, hudebníci mají zrušená vystoupení, nevyrábějí se hudební nástroje, technické firmy nemají práci,“ stojí v dopise.

Demonstrace hudebníků na Staroměstském náměstí

Foto: Vít Šimánek, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků