Hlavní obsah

Ministr Herman vytočil komunisty, až se bušilo do sněmovních lavic

Čtvrteční sněmovní interpelace oživilo vystoupení lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana. Toho rozhořčila vystoupení komunistických poslanců v rámci debaty o interpelaci jejich předsedy Vojtěcha Filipa na ministra obrany Martina Stropnického (ANO), která se týkala plánované spolupráce české čtvrté brigády rychlého nasazení a německé obrněné divize. Na dresu Hermana se následně snesla sprška ataků a invektiv.

Ministr Herman vytočil komunisty, až se bušilo do sněmovních lavic

„Nechci, aby se písemné interpelace změnily v komunistickou propagandu,” osvětlil své vystoupení Herman.

„Komunisté měli 40 let na to, aby tuto zemi zdevastovali morálně a hospodářsky takovým způsobem, že se z toho hrabeme dodnes,” dodal s tím, že je nepřijatelné, aby „na půdě českého parlamentu v roce 2017 zaznívala komunistická propaganda”.

„Je to hanba české politiky, že komunisté stále v parlamentu sedí,” uzavřel své vystoupení, které komunističtí poslanci ocenili nesouhlasným bušením do lavic.

Není to nic, co by občané ČR potřebovali slyšet
poslanec KSČM Stanislav Mackovík

„Kdo se přihlásí, dostane slovo, není potřeba bušit do nábytku,” mírnil reakce šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Šéf klubu poslanců KSČM Pavel Kováčik na jednání Sněmovny

Foto: Jan Handrejch, Právo

Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik označil ministrovo vystoupení za urážku voličů KSČM a vyzval ministra, aby se jim omluvil. NATO označil za „agresivní pakt”, který svými zásahy zapříčinil nárůst terorismu. „Žádám pana ministra Hermana, aby se voličům KSČM okamžitě omluvil,” odtušil Kováčik.

Komunistický poslanec Stanislav Mackovík se vrátil ke vzniku německého Bundeswehru, potažmo NATO s tím, že v jeho řadách působilo mnoho vysokých důstojníků nacistického Wehrmachtu. „Pouze tím dáváte najevo svůj blízký vztah k sudetoněmeckému Landsmaschaftu, není to nic, co by občané ČR potřebovali slyšet,” vmetl ministrovi hájícímu úlohu NATO.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček

Foto: Milan Malíček, Právo

Ještě ostřeji zaútočil na Hermana další z komunistů Zdeněk Ondráček. Vystoupení „neváženého ministra” označil za „pindy”, které si má nechat „na srazy sudeťáků”.

Pravidelný dopolední sněmovní program se přitom málem neuskutečnil, neboť s dvojicí ministrů a pěti desítek poslanců, kteří byli v době jejich zahájení přítomni, nebyla komora usnášeníschopná. Později cestu do sálu našlo necelých devět desítek zákonodárců a jednání mohlo pokračovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků