Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Mezi prostitutkami nebyla loni HIV pozitivní žádná

Vymýcení smrtelného onemocnění AIDS se současná generace zřejmě nedočká. Ale ukazuje se, že díky preventivním programům, které mají u nás pozitivní dopad i v těch nejméně očekávatelných oblastech, by se další generace dočkat mohla. Mezi českými prostitutkami za loňský a letošní rok nedošlo ani k jedinému záchytu viru HIV, a to při 3600 každoročně provedených testech.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Mezi prostitutkami nebyla loni HIV pozitivní žádná

„Ideálu, tedy nedetekovatelné hodnoty virové nálože (u každého HIV pozitivního dnes lze díky lékům potlačit přítomnost viru tak, že ho testy nelze v krvi najít, pozn. red.), za našeho života asi nedosáhneme, ale je důležité se k němu stále přibližovat. Není to nemoc přenosná komárem, jde hlavně o sex, a to se daří zvládnout. Troufám si říci, že situace mezi ženami pracujícími v sexbyznysu je dokonce velmi dobrá. I mezi muži se to nyní zlepšuje,“ hodnotí Hana Malinová, zakladatelka a ředitelka organizace Rozkoš bez rizika (R-R).

Dnes je mezi sexuálními pracovnicemi 60 procent samoživitelek
Hana Malinová, Rozkoš bez rizika

S prevencí se u nás začalo už v roce 1985 a nyní je podle Malinové doba, kdy už je za co se chválit. „Nabízí se nám tu srovnání s Ukrajinou, s níž jsme na tom byli stejně, řekněme na nule v roce 1985. Dnes je výskyt HIV nakažených v této zemi deset a půlkrát vyšší (na milion obyvatel, pozn. red.,) než u nás,“ sdělila Právu Malinová.

Prevence pomohla

V tuto chvíli je podle údajů Národní referenční laboratoře v Česku 3536 nakažených HIV, z toho je 480 žen.

Perfektními výsledky se pak mohou chlubit ženy živící se sexem. „Každý rok vyšetříme asi 3600 klientek. Ty tvoří zhruba třetinu z odhadovaného počtu jedenácti až dvanácti tisíc sexuálních pracovnic u nás. Za loňský rok, kdy se v celém Česku objevilo 185 nových záchytů u mužů a 23 u žen, jsme mezi našimi klientkami neměli ani jediný záchyt nákazy HIV. Letos také žádný,“ uvádí důvod k radosti ředitelka.

Díky patří prevenci, ale také celkovému přístupu těchto žen. „Dnes je mezi sexuálními pracovnicemi 60 procent samoživitelek. A stále přibývá žen s více dětmi. V některých krajích je to dokonce až 75 procent, v Praze jsou více zastoupeny studentky. Jsou-li to mámy, jsou většinou zodpovědné. A nejen ony, samozřejmě. V rámci mého výzkumu jsem si také všimla dalšího fenoménu, který nazývám aspirační úvaha,“ uvedla Malinová.

Nejrizikovější čtyřicátníci

„Většina mužů, kterým poskytují sexuální službu, jsou z movitější vrstvy. Bývají to i ředitelé či vysoce postavení manažeři. A když je tyto ženy vidí, tak začnou uvažovat nad tím, že i jejich synové by na takové pozice mohli dosáhnout, a začnou je více podporovat ve vzdělání a ambicích,“ vysvětlila socioložka nečekaný efekt na matky pracující v sexbyznysu.

I přes optimistické výsledky prevence však neplatí, že by mohl někdo rezignovat na ochranu nebo si snad myslet, že nebezpečí pominulo. Bolavým místem, pokud jde o šíření viru HIV, je stále gay komunita a mužští prostituti.

„Mají stejný zájem o vyšetření jako ženy, nechávají se testovat. Nicméně úskalí je často v tom, jak se chovají poté, co získají negativní výsledek. Navíc mužští prostituti nebývají nutně homosexuálové, takže vir pak mohou šířit na své ženské partnerky,“ upozorňuje Malinová. Aktuální varování patří zejména věkové skupině přes 40 let. Podle statistik bylo zachyceno více než 40 % nových případů nákazy virem HIV právě ve věkové kategorii 40 až 49 let.

„Neštěstí je, že jde v tomto věku často o pozdní záchyty. A v momentě, kdy se rozvine AIDS, už s tím ani dnešní medicína mnoho neudělá. Proto apelujeme na lidi v tomto věku, aby nestrkali hlavy do písku. Jsou pak rizikem nejen sobě, ale i pro své okolí,“ žádá ředitelka R-R.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků