Hlavní obsah
Hrad Lipnice. Foto: Vratislav Konečný

Lipnice nad Sázavou se stala městem, má 650 obyvatel

Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku získala znovu status města, který ztratila před více než 150 lety. Obec se 650 obyvateli rozloženou pod hradem Lipnice stanovil městem na její žádost předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). ČTK to v pátek řekl lipnický starosta Zdeněk Rafaj (nestraník). Z měst na Vysočině je Lipnice nad Sázavou nejmenší. Rozhodnutí předsedy Sněmovny bylo vydáno 10. září.

Hrad Lipnice. Foto: Vratislav Konečný
Lipnice nad Sázavou se stala městem, má 650 obyvatel

„My jsme chtěli, aby se do Lipnice vrátil status, který historicky měla," řekl starosta. Uvedl, že Lipnice nad Sázavou byla městem před rokem 1850, kdy se po územní reformě stala na dalších přibližně 100 let městysem. Podle starosty je Lipnice situovaná jako městečko.

„Hlavní přinos není nijak praktický. Je to v tom, že lidé tady mohou být hrdí na to, že je Lipnice městem,“ uvedl Rafaj. Podotkl, že od udělení městských práv Lipnici příští rok uplyne 650 let.

Podle zákona o obcích se městem může nově stát obec, která má alespoň 3000 obyvatel. Lipnice podle Rafaje využila druhou zákonnou možnost, a to možnost navrácení titulů, které obce měly před rokem 1954. „Tam jiná hranice není. Takže jsme to pochopili tak, že i těm obcím, které byly městem před rokem 1850,” uvedl Rafaj.

Důkazy o tom, že Lipnice byla městem, hledali zástupci obce v archivech. „Tam jsme v bílých rukavičkách a s patřičnou úctou studovali třeba dokumenty z roku 1566,” uvedl starosta. Výsledný materiál poslala obec spolu s žádostí o stanovení městem předsedovi Poslanecké sněmovny.

Na Vysočině bylo zkraje letoška podle Českého statistického úřadu 34 měst, nejmenší byla Červená Řečice na Pelhřimovsku s 1000 obyvatel. Méně než 3000 lidí žilo celkem v devíti městech Vysočiny. Největší krajská Jihlava měla obyvatel 50 850.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků