Hlavní obsah
Ústavní soud Foto: Petr Kozelka, Právo

Lidovci dají zvýšení rodičovské k Ústavnímu soudu, je prý diskriminační

Zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun, které v úterý schválila Sněmovna, dostanou na stůl ústavní soudci. Podle předsedy lidovců Marka Výborného se strana obrátí na Ústavní soud kvůli tomu, že považuje schválený návrh, který zvyšuje rodičovskou pouze části rodin, za diskriminační.

Ústavní soud Foto: Petr Kozelka, Právo
Lidovci dají zvýšení rodičovské k Ústavnímu soudu, je prý diskriminační

Podle Výborného podání k ÚS připravují lidovečtí senátoři a předloží je poté, co novela vstoupí v platnost. Nyní se čeká na podpis prezidenta.

Nárok na vyšší rodičovskou mají mít podle návrhu, který poslanci navzdory Senátu v úterý schválili, pouze rodiny dětí do čtyř let, které příspěvek dosud nevyčerpaly.

Zhruba 70 tisíc rodin, které mají stejně staré potomky, ale příspěvek již vyčerpaly, má smůlu.

Poslanci nakonec stvrdili původně schválený vládní návrh, byť Senát doporučil zvýšit rodičovskou všem rodinám dětí do čtyř let. Pro tuto, opozicí podporovanou variantu, se v předvečer hlasování pokusila přesvědčit stranické kolegy i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Sociální demokraté nakonec ustoupili tlaku koaličního partnera a s poukazem na možnosti rozpočtu a dodržení koaliční smlouvy vyšší rodičovskou pro všechny nepodpořili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků