Hlavní obsah
Prezidenti ČR, Slovenska, Chorvatska a Srbska se sešli v Lánech. Foto: Petr Josek, ČTK

Kvůli evropským tématům se v Lánech setkali čtyři prezidenti

Na zámku v Lánech na Kladensku začala v sobotu dopoledne dvoudenní schůzka prezidentů Česka, Slovenska, Chorvatska a Srbska. Hlavy států mimo jiné jednají o evropských tématech.

Prezidenti ČR, Slovenska, Chorvatska a Srbska se sešli v Lánech. Foto: Petr Josek, ČTK
Kvůli evropským tématům se v Lánech setkali čtyři prezidenti

„Je to pokus o přátelské setkání čtyř zemí, které spojuje mnoho věcí," řekl novinářům Klaus před přijetím zahraničních hostů. Připomněl, že se na setkání domluvili při Valném shromáždění OSN před půldruhým rokem.

Prezidenti Slovenska Ivan Gašparovič, Chorvatska Ivo Josipović a Srbska Boris Tadić byli tradičně uvítáni chlebem a solí za doprovodu cimbálové hudby. Mimo jiné se projeli i Lánskou oborou a poobědvali na chatě v Luhu.

Václav Klaus vítá slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče a chorvatského prezidenta Iva Josipoviče (vlevo).

Foto: Zbyněk Stanislav, ČTK

Prezident Václav Klaus (třetí zprava) hostí 18. února v Lánech (zleva) chorvatského prezidenta Iva Josipoviče, slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče a (vpravo) srbského prezidenta Borise Tadiče s manželkami.

Foto: ČTK

Účastníci vzájemně podpořili vstup Chorvatska a Srbska do EU. "Bude to výhodné i pro nás," prohlásil Klaus.

Chorvatsko se na vstup do EU chystá. Zbývá dokončit ratifikační proces v současných zemích unie. Členským státem unie se chce výhledově stát i Srbsko.

Tadić ve středu večer odcestuje zpět do vlasti, zbylí tři prezidenti v Lánech přenocují a v neděli uctí památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka u jeho hrobu na hřbitově v Lánech.

Prezidenti Srbska, ČR, Chorvatska a Slovenska (u stolu zleva) Boris Tadič, Václav Klaus, Ivo Josipovič a Ivan Gašparovič se sešli k dvoudennímu setkání na zámku v Lánech.

Foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků