Hlavní obsah
Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo

Kubera Zemanovi u oběda: Prezident by měl jmenovat profesory a nevyvolávat zbytečně spory

Prezident Miloš Zeman se ve středu na Hradě sešel u tradičního novoročního oběda s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) a šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Kubera prý Zemanovi řekl, že by neměl vyvolávat zbytečné rozpory s vysokými školami a měl by jmenovat Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta profesory.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo
Kubera Zemanovi u oběda: Prezident by měl jmenovat profesory a nevyvolávat zbytečně spory

„Dotknul jsem se toho tématu. Pan prezident mi sdělil své argumenty, proč to udělal (odmítl jmenování – pozn. red.). Jsem pořád toho názoru, že nejsou vhodné toho, aby se zbytečně vyvolával spor mezi vysokými školami a prezidentem,“ komentoval po obědě Kubera.

Společnost by se podle něj měla spíš sjednocovat. „Ale na tom se s panem prezidentem neshodneme. Já sám bych takový návrh respektoval,“ dodal šéf horní komory.

„Jsem také ten, který si myslí, že některé věci jsou zbytečné,” komentoval to předseda Sněmovny Vondráček.

Prezident Miloš Zeman (druhý zleva) se 16. ledna 2019 při tradičním novoročním obědě sešel s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (druhý zprava) a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (vpravo). Vlevo je hradní kancléř Vratislav Mynář.

Foto: Kancelář prezidenta republiky, ČTK

Rektor Zima chystá správní žaloby

Zeman se rozhodl nejmenovat docenty Ošťádala a Fajta profesory ani poté, co mu věc vrátil soud. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se v pondělí nechal slyšet, že s nejmenováním se nesmíří a v nejbližších dnech podá správní žaloby.

Zeman při zdůvodnění nejmenování v případě Fajta poukazoval na jeho údajnou žádost, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele Národní galerie. U Ošťádala kritizoval kontakty s komunistickou Státní bezpečností (StB).

Divoký brexit nebude, míní Zeman i Kubera

Politici spolu u středečního setkání, při kterém poobědvali pražskou šunku s křenem a telecí medailonky s omáčkou z hříbků, mluvili také o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Kubera se Zemanem se prý shodují v tom, že nevěří, že by nakonec došlo k takzvanému divokému brexitu.

„Naše spekulace se shodovaly v tom, že když si nevíte rady, tak to odložíte, říká se tomu prokrastinace. To bude snaha EU posunout brexit. Snaha Velké Británie bude pověřit Theresu Mayovou, aby vyjednala lepší podmínky. Nedojde k divokému brexitu, myslím, že jsme byli v tomto ve shodě,“ řekl Kubera.

„Je čas na zdravý rozum. Ani jeden z nás si nepřeje tvrdý brexit, na tom jsme se shodli,” doplnil Vondráček.

V loňském roce se tradiční novoroční oběd prezidenta s předsedy Sněmovny a Senátu nekonal. Vondráček ani tehdejší šéf horní komory Milan Štěch (ČSSD) pozvání nedostali. Zeman má se Štěchem dlouhodobě napjaté vztahy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků