Hlavní obsah
Předseda KSČM Vojtěch Filip Foto: Milan Malíček, Právo

KSČM se přihlásila k únorovému převratu

Komunisté se v pátek přihlásili ke komunistickému převratu v únoru 1948. Podle KSČM byly únorové události výsledkem procesu prohlubování národní a demokratické revoluce. Šlo o zásadní politický zvrat, který "se stal východiskem i součástí revolučního procesu vzniku první historické formy socialismu".

Předseda KSČM Vojtěch Filip Foto: Milan Malíček, Právo
KSČM se přihlásila k únorovému převratu

"KSČM se hlásí k revolučnímu základu Února 1948 a vysoce oceňuje práci a obětavost generací budovatelů první formy socialismu, které se na prosazení této cesty a následném rozvíjení jejích pozitivních stránek podílely," uvedl v pátek Výkonný výbor KSČM.

Podle komunistů šlo o "ústavně provedenou revoluci, které se zúčastnily široké vrstvy občanů". Tiskové prohlášení výboru uvádí, že antikomunisté se snaží zastřít fakt, že "KSČ v této době byla na rozdíl od svých protivníků spojena s životními zájmy širokých neprivilegovaných vrstev, aktivně je prosazovala a všemožně mařila snahy zbohatlických vrstev strhnout politickou moc do svých rukou."

"Právě tato skutečnost jí přinesla úspěch a jejím oponentům zaslouženou porážku," dodali komunisté.

Sled událostí od 17. do 25. února

17. února - Komunističtí ministři v čele s předsedou vlády Klementem Gottwaldem zabránili tomu, aby se vláda Národní fronty na své schůzi zabývala usnesením vlády o zneužívání policie ze strany KSČ. Ministři za národně socialistickou stranu, lidovou stranu a demokratickou stranu se rozhodli podat demisi v případě, že usnesení nebude splněno.

18. února - Tři nekomunistické strany se rozhodly bojkotovat schůzi vlády, dokud nebude provedeno vládní usnesení .

19. února - Komunisté se snažili přesvědčit sociální demokraty ke společnému vytvoření většinové levicové vlády, ti ale odmítli. Prezident Edvard Beneš odmítl nominování úřednické vlády a sdělil, že v případné nové vládě bude předsedou opět Gottwald.

20. února - Schůze vlády se zúčastnili pouze komunisté a sociální demokraté, ministři tří nekomunistických vládních stran podali demisi. Gottwald navrhl prezidentovi její přijetí a doplnění vlády podle návrhu KSČ.

21. února - Proběhla komunistická demonstrace na Staroměstském náměstí. Komunisté začali vytvářet vlastní ozbrojené složky (Lidové milice) a budovat Akční výbory Národní fronty.

22. února - Prezident oznámil, že je připraven demisi ministrů přijmout. Na základě smyšlené zprávy o údajném nebezpečí ozbrojeného puče začalo zatýkání odpůrců KSČ a ozbrojování Lidových milic.
23. února - Policie začala zatýkat příslušníky stran, jejichž ministři podali demisi. Prezident se snažil přimět Gottwalda k udržení Národní fronty, ten však odmítl.
24. února - Ve 12 hodin začala generální stávka, které se zúčastnilo 2,5 miliónů pracujících. Lidové milice obsadily budovu sekretariátu sociální demokracie a následně Lidový dům. Pod tímto nátlakem se strana rozhodla k účasti v budoucí Gottwaldově vládě.
25. února - Komunisté ustavili Ústřední akční výbor Národní fronty, do kterého vstoupili i sociální demokraté, významné osobnosti a odbory. V 16:30 prezident přijal demisi ministrů a souhlasil s doplněním vlády podle Gottwaldova návrhu. Večer proběhla přehlídka Lidových milicí a útvarů pohraniční stráže. Proti komunistickému postupu demonstrovalo asi pět tisíc vysokoškoláků, učitelů a novinářů.

Komunisté přiznali "nedostatky" revoluce

Vedení strany připustilo, že první formu socialismu doprovázely "nedostatky i tragické deformace", které myšlenku socialismu "ochudily a poškodily". "Byla to ukradená revoluce podobně jako v roce 1989," uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš s odvoláním na komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa.

Podle Všeobecné encyklopedie šlo v únoru 1948 o komunisty vyprovokovanou krizi. Na podporu uchopení moci v zemi KSČ zorganizovala řadu nátlakových akcí, které legalitu porušovaly, komunisté například vyzbrojili lidové milice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků