Hlavní obsah

Klaus prozradil v kondolenci jméno zemřelého vojáka

Prezident Klaus zaslal soustrastný dopis manželce praporčíka Milana Štěrby, který zahynul při plnění bojového úkolu v Afghánistánu. Na veřejnost se tak poprvé dostalo vojákovo jméno. Armáda jej dosud úzkostlivě tajila.

Klaus prozradil v kondolenci jméno zemřelého vojáka

„Prezident republiky Václav Klaus zaslal soustrastný dopis paní Soně Štěrbové, manželce praporčíka Milana Štěrby, který zahynul při plnění bojového úkolu v Afghánistánu,“ stojí v záhlaví tiskové zprávy pro média.

A tak zatímco armáda jména zemřelých vojáků tradičně úzkostlivě tají, prozradil nyní identitu zemřelého sám vrchní velitel ozbrojených sil, kterým z titulu svého úřadu prezident Klaus je. Voják zemřel v pondělí při útoku sebevraha v Afghánistánu.

"Velmi si vážím všech, kteří si za své povolání zvolili čestnou, ale i nebezpečnou službu vojáka z povolání. Váš manžel prokázal svou účastí v řadě náročných zahraničních misí nejen osobní statečnost, ale i to, že slova jako vlastenectví, solidarita, čest a věrnost vojenské přísaze pro něj nebyly jen prázdné fráze," napsal prezident.

Armáda jméno tajila

Jméno praporčíka Milana Štěrby armáda dosud odmítala zveřejnit. Při pondělní tiskové konferenci premiér Mirek Topolánek (ODS) i představitelé armády vyjádřili soustrast rodině zemřelého, na otázky o jeho identitě ale nechtěli odpovídat.

Náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek nechtěl ani říci, jak dlouho voják v armádě sloužil.

Útok se stal v pondělí v okrese Girišk v afghánské provincii Hílmand. Podle dřívějšího Pickova vyjádření měl útočník výbušninu připevněnou na těle. Postižení čeští vojáci patří k pětatřicetičlennému kontingentu Útvaru speciálních operací (SOG), který je součástí ISAF.

Jeho příslušníci pomáhají podle české armády britským spojencům, kteří mají v Hílmandu nejvíc vojáků, chránit osoby a významné objekty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků