Hlavní obsah
Koupaliště Džbán Foto: Miloš Ruml, ČTK

Kauza koupaliště Džbán: Vlastník chce jednat, ale také změnit územní plán

Společnost Molepo, která vlastní areál Džbán a rozhodla se uzavřít jeho koupaliště, hodlá jednat s městem o možném řešení situace. Zároveň se nevzdává požadavku na změnu územního plánu u Evropské ulice. Zaznělo to v úterý na jednání městského kontrolního výboru o petici Nechte Šárku dýchat.

Koupaliště Džbán Foto: Miloš Ruml, ČTK
Kauza koupaliště Džbán: Vlastník chce jednat, ale také změnit územní plán

Jan Sýkora, jeden z vlastníků firmy, označil Džbán za nevybroušený diamant. „To byl hlavní důvod, proč jsme pozemky vydražili,“ řekl Sýkora ke koupi více než 180 tisíc metrů čtverečních pozemků za 53 milionů korun v roce 2012.

Další ze spolumajitelů, bývalý zastupitel ODS a manažer ČEZ Vladimír Schmalz na kontrolní výbor nepřišel, ač se jeho účast očekávala. Podle Molepa by se měl účastnit jednání zastupitelstva na konci února.

„Jeden ze skutečných vlastníků společnosti Molepo má politické propojení,“ upozornil Petr Palacký, zastupitel Prahy 6 za Zelené a člen petičního výboru. Někdejší prodej Džbánu v dražbě ministerstva financí jakožto části likvidovaného podniku Pražská kanalizace a vodní toky Palacký označil za velmi nestandardní.

Předsedkyně kontrolního výboru Alexandra Udženija (ODS) chtěla, aby Palacký doložil fakta. „Žádám, abyste k nestandardnímu prodeji dodal podklady. Žádali jsme je už na zastupitelstvu, a dosud jsme je nedostali,“ uvedla.

Jednatel Molepa Jiří Němec řekl, že koupaliště musí být uzavřeno kvůli fyzickému stavu vodovodního řadu, elektroinstalace a některých budov. Nesouvisí to podle Němce s požadavkem stavět na druhé straně areálu, bez výrazných investic se prý provoz koupaliště nedá obnovit tak, aby vyhověl všem normám.

„Nikdy jsme nikoho nevydírali a vydírat nechceme. Chceme si s městem sednout a najít řešení situace,“ řekl Sýkora.

Zdá se to být mrtvá investice z hlediska toho, že tam nelze realizovat podnikatelský záměr
Jan Chabr, pražský radní

Městský výbor pro územní rozvoj už dvakrát změnu územního plánu zamítl, podle primátorova náměstka Petra Hlaváčka (za TOP 09) naposledy loni v létě. Hlaváček předpokládá, že se k věci stejně postaví městská rada.

Podle radního Jana Chabra (TOP 09) jednání o změně územního plánu s Molepem nevedla k cíli. „Zdá se to být mrtvá investice z hlediska toho, že tam nelze realizovat podnikatelský záměr,“ upozornil Chabr a nabízel jednání o odkupu ze strany města.

Sýkora přesto chce, aby veřejnost řekla, jak by měl areál v budoucnu vypadat. „Nedostali jsme v tuto chvíli reálnou nabídku Prahy ke koupi. Potenciál oblasti je obrovský, o tom jsme přesvědčeni. Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy,“ dodal Sýkora.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků