Hlavní obsah
Kardinál Dominik Duka v debatě TV Prima Foto: TV Prima

Kardinál není veřejný žalobce, vzkázal soudce pobouřenému Dukovi

Těžko skousl rozhodnutí Krajského soudu v Brně, u něhož neuspěl se svým odvoláním ve věci žaloby na ochranu osobnosti, kardinál Dominik Duka. Verdikt, který mu nepřiznal omluvu za uveřejnění dvou divadelních her, totiž označil za hodný totalitní justice. Soudce Michal Ryška ale exkluzivně pro Právo řekl, že kardinál se nemůže stavět do pozice veřejného žalobce pod maskou ochrany svých osobních práv.

Kardinál Dominik Duka v debatě TV Prima Foto: TV Prima
Kardinál není veřejný žalobce, vzkázal soudce pobouřenému Dukovi

Neobyčejný a nečekaný rozruch se strhl kolem divadelních her Prokletí a Naše násilí, vaše násilí, uvedených loni na divadelním festivalu v Brně. Pobouřen jimi byl i Duka, a ačkoli ani jeden kus nezhlédl osobně, podal žalobu na ochranu osobnosti.

„Šlo mi o omluvu. A rozsudek, který padl, je rozsudek hodný justice bývalého socialistického tábora, nikoli demokratického státu,“ okomentoval pak neúspěch ve sporu v pořadu Partie.

K jeho slovům se nyní vyjádřil soudce Ryška, který verdikt odvolacího senátu připravoval. „Možná je škoda, že pan kardinál nebyl ani u jednoho jednání soudu osobně přítomen. Potom by nevedl svou pobouřenou filipiku na základě argumentů, které nezazněly,“ upozornil Ryška.

„Při posuzování věci jsme přistoupili k testu omezení přípustnosti svobody projevu, který aplikuje i Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Test se skládá ze tří kroků. Jestli má omezení svobody projevu oporu v zákoně, zda sleduje legitimní cíl a zda omezení svobody je nezbytné v demokratické společnosti. Žaloba neprošla ani jedním,“ konstatoval Ryška.

Kardinál si v reakci na rozsudek stěžoval na svém Facebooku, že podle soudu je u nás křesťanů málo a je možné urážet a hanobit základ jejich víry, protože si to podle soudu demokratická většina přeje.

„To je ale velmi svérázná interpretace našeho rozhodnutí, takto obskurní argument skutečně nezazněl. Zato jsme například řekli, že demokracie není teokracie a že tolerance a víra věřících musí být v demokratické společnosti natolik silné, aby unesly uměleckou nadsázku. Tím spíš to platí pro osobu veřejnou, jakou je i kardinál, která má z titulu své funkce zajištěn široký přístup do médií a veřejného prostoru, kde může vést polemiku,“ upozornil Ryška.

Rouhání není právní delikt

„V žalobě na ochranu osobnosti se řeší soukromé zájmy žalobců, nikoli ochrana veřejných zájmů jako mravnost, ochrana státních symbolů či náboženský mír ve společnosti. To jsou legitimní zájmy, které mohou svobodu projevu omezit, ale nelze je uplatňovat takovouto žalobou,“ vysvětlil Ryška.

V českém právu není delikt rouhání, podle soudců ale hrozil jeho návrat oklikou. „Pokud by se někdo rouhal, nebyl by postižen státní mocí přímo, ale nepřímo tak, že by se měl omluvit čelnému představiteli katolické církve. Náš stát je však založen na principu náboženské neutrality, žádné náboženství nelze favorizovat,“ zdůraznil soudce.

Duka už se nechal slyšet, že ve sporu podá dovolání a nebude váhat obrátit se ani na ESLP. Ryška ale předestřel, že právě evropský soud nechává v otázkách náboženství široký prostor jednotlivým státům i vzhledem k různé religiozitě. ESLP tak např. nepostihl použití postavy potetovaného Ježíše v reklamě na oblečení nebo článek spojující křesťanskou ideologii s antisemitismem, holokaustem a vyhlazovacím táborem v Osvětimi.

„ESLP tam použil úplně stejné myšlenky jako my, tedy že pokud projev měl potenciál přispívat k diskusi o otázkách veřejného zájmu a pokud nepodněcoval k náboženské nesnášenlivosti, je v demokratické společnosti právně přípustný, přestože může někoho šokovat a urážet,“ dodal soudce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků