Hlavní obsah
Cesta k šumavské rozhledně Poledník na Prášilsku Foto: Jan Švábek, Právo

Jihočeský kraj žaluje šumavský národní park i ministerstvo kvůli nové zonaci

Jihočeský kraj podal správní žalobu na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Kraj tvrdí, že ho obě instituce prakticky vyloučily z jednání o novém rozčlenění zón ochrany přírody v NP Šumava. Nové vymezení oblastí má rozdělit park na čtyři území. V tom s nejpřísnějším režimem se nebude zasahovat a taková pravidla budou platit pro 27 procent rozlohy NP Šumava.

Cesta k šumavské rozhledně Poledník na Prášilsku Foto: Jan Švábek, Právo
Jihočeský kraj žaluje šumavský národní park i ministerstvo kvůli nové zonaci

Podle Jihočeského kraje jde o zásadní krok, kterému neodpovídala diskuse k problematice. Zástupci Jihočeského kraje v tiskové zprávě napsali, že k podání žaloby je vedl dlouhodobý vývoj. Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) řekla, že postup v projednávání nových zón, které budou platit 15 let, byl naprosto nepřijatelný. NP Šumava tvrdí, že při projednávání zonace postupoval podle zákona. Ministerstvo životního prostředí rovněž tvrdí, že proces zonace nijak neporušil zákon.

„Máme za to, že bylo zasaženo nejen do práv Jihočeského kraje, který je podle zákona o krajích povinen pečovat o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů, ale i do všech práv jeho občanů s ohledem na právo na příznivé životní prostředí, jak vyplývá z článku 35 Listiny základních práv a svobod,” uvedla Stráská.

Ředitel NP Šumava Pavel Hubený kvůli novým zónám osobně jednal se zástupci obcí, Plzeňského i Jihočeského kraje. V tiskové zprávě to v pátek uvedl mluvčí parku Jan Dvořák. „Před samotným hlasováním rady NP Šumava o zonaci proběhlo několik seminářů i za účasti Jihočeského kraje. V některých šumavských obcích navíc o tom hlasovali i ve svých zastupitelstvech,” uvedl Dvořák. Rada šumavského parku, jejímž členem je i Jihočeský kraj, nakonec zonaci schválila na svém zasedání, když pro hlasovalo 29 z 41 přítomných členů.

Kraj spustil kampaň, podle vědců lživou

Jihočeský kraj dlouhodobě vystupuje proti vedení šumavského národního parku. Kraj v poslední době spustil na sociálních sítích kampaň, podle níž se Šumava mění v „měsíční krajinu”. Důvodem je prý fakt, že vedení parku dostatečně nezasahuje proti kůrovci, po jehož napadení usychají smrky.

Ve skutečnosti však Šumava naprosto nemizí, naopak se z kůrovcové gradace neobvykle rychle zotavuje
Pavel Kindlman z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Podle vědců je kampaň místy lživá a opírá se například o tendenční snímky. „Fotografie z vrcholu Poledníku, kterou kraj použil pro ilustrace kampaně, je zcela zavádějící. Jedná se o fotku několik let starou. Navíc z dálky pořízený záběr nadhodnocuje masu uschlých kmenů nad podrůstajícím zmlazením,” řekla přírodovědkyně z ústav výzkumu globální změny akademie věd Zdenka Křenová.

Jihočeský kraj za kampaň zaplatil PR agentuře přibližně dva miliony korun. „Kampaň je uváděna bombastickými, ničím nepodloženými výroky o katastrofě, mizící Šumavě, či o tom, že příští generace ji poznají už jen jako měsíční krajinu. Ve skutečnosti však Šumava naprosto nemizí, naopak se z kůrovcové gradace neobvykle rychle zotavuje. Domnívám se, že tohle by hejtmanku mělo stát její post,” řekl Pavel Kindlmann z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Proti kampani se se svým prohlášením vyjádřili zástupci biologického centra akademie věd a přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Podle nich je kampaň postavena na nepodložených informacích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků