Hlavní obsah
Miloš Jakeš Foto: Dorian Hanuš, Právo

Jakeš přišel po 47 letech o čestné občanství Peček. Nikdy není pozdě, míní starostka

Někdejší generální tajemník Komunistické strany Československa Miloš Jakeš již není čestným občanem města Pečky na Kolínsku. Nedlouho před 30. výročím událostí z listopadu 1989 radní rozhodli, že mu čestné občanství odeberou. Jeden z posledních žijících vrcholných představitelů komunistického režimu byl čestným občanem Peček od roku 1972.

Miloš Jakeš Foto: Dorian Hanuš, Právo
Jakeš přišel po 47 letech o čestné občanství Peček. Nikdy není pozdě, míní starostka

„Nikdy není pozdě vyrovnávat se zločinnou organizací, která potlačovala lidská práva a demokratický systém. S návrhem jsem přišla já,” řekla starostka Alena Švejnohová (Naše Pečky). Podle ní se ukázalo, že první polistopadový starosta o skutečnosti, že má Jakeš čestné občanství, nevěděl. Bývalý politik ho podle starostky získal v roce 1972.

„Když jsem to zjistila, tak jsem chtěla navrhnout jeho odebrání, protože si myslím, že to tak je správně,” řekla Švejnohová. S návrhem nesouhlasili zastupitelé KSČM. „Měli jsme tady takovou lehkou výměnu názorů o zákoně o protiprávnosti komunistického režimu,” řekla Švejnohová.

Jakeš se k rozhodnutí nevyjádřil

Pro odejmutí čestného občanství hlasovalo ve středu 13 zastupitelů z celkového počtu 21. Dva zastupitelé se zdrželi, proti byli tři. Tři zastupitelé na zasedání chyběli.

Podle starostky město Jakeše vyzvalo, aby se k věci vyjádřil. „Máme dokonce doručenku, že mu to bylo doručeno, mohl se vyjádřit písemně, my jsme ho i pozvali, pokud by se chtěl vyjádřit osobně, ani jedno neučinil, ale víme, že to dostal,” řekla Švejnohová.

V listopadu 1989 Miloš Jakeš ve funkci generálního tajemníka KSČ skončil

Foto: Václav Jirsa, Právo

Dnes sedmadevadesátiletý Jakeš je jedním ze symbolů konce komunistické diktatury v někdejším Československu, ale také jedním z kolaborantských politiků kolem událostí okupace ČSSR vojsky zemí Varšavské smlouvy v roce 1968.

Kariérní politik vystoupal po stranickém žebříčku až na pomyslný vrchol, když byl v prosinci 1987 zvolen nástupcem normalizačního šéfa komunistů Gustáva Husáka ve funkci generálního tajemníka ÚV KSČ.

Do povědomí občanů se zapsal také svým projevem z července 1989 v Červeném Hrádku u Rokycan, který z neoficiálních záznamů bavil národ neobratnými formulacemi i tématy. Při demonstracích po 17. listopadu 1989 pak dav často skandoval heslo „Jakeše do koše”.

Odebírání čestného občanství není nic neobvyklého. Další středočeské město Kutná Hora třeba odebralo na začátku listopadu čestná občanství bývalým komunistickým prezidentům Klementu Gottwaldovi a Antonínu Zápotockému. Rozhodli o tom městští zastupitelé, proti byli zástupci KSČM.

Podle radního za Piráty Štěpána Drtiny, který návrh předložil, není důvod, aby čestnými občany Kutné Hory byly osobnosti patřící mezi hlavní strůjce totalitního režimu. Pro odebrání občanství zvedlo ruku 19 z 27 zastupitelů, pět se zdrželo, jeden nehlasoval a dva byli proti.

Zastupitelstvo města právě schválilo odejmutí čestného občanství města Krnova Klementu Gottwaldovi.

Zveřejnil(a) Krnov - oficiální stránka města dne Středa 30. října 2019

Domažlice již v roce 2016 odebrali čestné občanství nejen Gottwaldovi ale i Josifu Vissarionoviči Stalinovi. Od konce října již Gottwald není ani na seznamu čestných občanů Krnova.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků