Hlavní obsah
Malířka a básnířka Anna Szatmariová. Foto: Robert Rohál

Gross: nejdu k prezidentovi podat demisi

Prezident Václav Klaus se v neděli setká s premiérem Stanislavem Grossem (ČSSD), aby s ním probral poslední vývoj koaliční krize. Klaus to uvedl před odletem ze saúdskoarabské Džiddy. Schůzka státníků se má uskutečnit ve 20 hodin na Pražském hradě. Premiér odmítl, že by na ní chtěl podat demisi.

Malířka a básnířka Anna Szatmariová. Foto: Robert Rohál
Gross: nejdu k prezidentovi podat demisi

"Rozhodně to není varianta, s jakou jdu na Hrad," řekl Gross v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Naznačil ale, že když ho ČSSD nevyzve k odstouopení, tak se za několik dní za Klausem vrátí, aby mu navrhl demisi lidoveckých ministrů.

Premiér také odmítl, že by vláda, pokud by z ní odešla jedna z menších koaličních stran, musela znovu jít za prezidentem nebo žádat o důvěru Sněmovnu.

Klaus v neděli výslovně možnost menšinové vlády neodmítl, odkázal v Džiddě na svá dřívější stanoviska k této variantě, kdy ji striktně odmítal.

"Nepřipadá v úvahu, že bych kývl na jakousi menšinovou vládu, která by měla neurčitou podporu...," řekl Klaus například ve středu.

Schůzka bude ve 20 hodin

Koaliční krize naplno vypukla v sobotu, kdy lidovci vyzvali premiéra Grosse, aby kvůli nejasným majetkovým poměrům jeho rodiny odstoupil z funkce.

Předseda vlády na oplátku vyzval KDU-ČSL, aby její ministři z vlády odešli, pokud budou na jeho demisi trvat. Podle něj nemohou zůstat ve vládě, když mají k jejímu předsedovi nedůvěru. [celá zpráva]

Prezident dnes končí svou pětidenní cestu do Jordánska a Saúdské Arábie. Do Prahy by měl přiletět  kolem 17:30 SEČ. Schůzka se podle mluvčí ČSSD uskuteční ve 20:00 na Pražském hradě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků