Hlavní obsah
Jaroslav Faltýnek na schůzi Sněmovny v úterý 26. března 2019. Foto: Petr Hloušek, Právo

Faltýnka čeká dnes ve Sněmovně vysvětlování. Zatím jen mlžil

Jaroslava Faltýnka, druhého muže hnutí ANO, dnes čeká další den, kdy ho chce opozice ve Sněmovně grilovat kvůli jeho roli v mnohamiliardové kauze mýto. Při svém prvním vystoupení na plénu před dvěma týdny totiž neodpověděl na žádnou z otázek opozičních poslanců.

Jaroslav Faltýnek na schůzi Sněmovny v úterý 26. března 2019. Foto: Petr Hloušek, Právo
Faltýnka čeká dnes ve Sněmovně vysvětlování. Zatím jen mlžil

Nevyvrátil tak podezření, že za zády vlády a bez pověření jednal v době, kdy běžela soutěž na nového dodavatele mýtného systému pro české dálnice a část silnic 1. třídy, ve prospěch rakouské firmy Kapsch. Pokud se to prokáže, měl by v politice skončit.

Jde o jeho schůzky s ředitelem české pobočky rakouské firmy Kapsch Karlem Feixem a šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem v době, kdy tento úřad měl dohlížet nad férovostí tendru.

Schůzky proběhly 10. listopadu 2017, jen pár dní poté, co se Kapsch obrátil na ÚOHS s první stížností proti zadavateli zakázky, ministerstvu dopravy. Obě se uskutečnily ve stejný den, zhruba s hodinovým rozdílem ve dvou brněnských hotelích.

Při první schůzce v hotelu Holiday Inn se Faltýnek dohodl s Feixem, že zařídí u Rafaje ovlivnění rozhodování ÚOHS ve prospěch Kapsche. Policie má pořízené prostorové odposlechy, které to spolehlivě prokazují.

Karel Feix (vlevo) a Petr Rafaj

Foto: Novinky.cz s ČTK

Následnou schůzku s Rafajem v hotelu Voroněž Faltýnkovi domluvil a zúčastnil se jí místní politik ANO Jiří Švachula, jenž je nyní pro podezření z korupce vazebně stíhán.

Proč právě on? Jako prostředník se hodil, protože měl k Rafajovi blízko. Mj. byl členem jeho rozkladové komise, což je orgán, který posuzuje pro předsedu antimonopolního úřadu odvolání proti prvostupňovým rozhodnutím Rafajových podřízených.

„Přesné zadání“

Policisté na schůzce v hotelu Voroněž odposlechli, jak Faltýnek Rafajovi sděluje, že „je třeba udělat to, co chce společnost Kapsch“.

Rafaj pak podle odposlechů požádal Faltýnka, aby mu dal „přesné zadání, co má tedy v této věci udělat tak, aby k tomuto výsledku mohl směřovat činnost ÚOHS“. To mu Faltýnek slíbil dodat.

A závěr policistů? „Z jednání vyplynula shodná vůle zúčastněných, aby ÚOHS ve věci veřejné zakázky na mýtné vydal rozhodnutí ve prospěch společnosti Kapsch,“ uvádí se v příkazu k domovní prohlídce.

K tomu došlo už o 14 dní později, 23. listopadu, kdy ÚOHS předběžným opatřením zakázal ministerstvu dopravy uzavřít smlouvu s případným vítězem ještě neskončeného tendru. A pak, v květnu 2018, Rafajovi podřízení celý tendr rovnou zrušili.

To však konec příběhu nebyl. Do hry totiž brzy poté vstoupili mnohem silnější hráči než Faltýnek (premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman, který jmenuje a odvolává šéfa ÚOHS). Ti nakonec přiměli Rafajův úřad zrušení tendru zrušit a dát průchod normálnímu procesu. V něm tendr vyhrály s nejnižší cenou společnost SkyToll a firma CzechToll, která je vlastněná skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

A ten má shodou okolností k českému prezidentovi osobně hodně blízko.

Chronologie kolem jednání o mýtném
9. května 2018 – Rafajovi podřízení ruší kvůli údajným pochybením ministerstva dopravy soutěž na dodavatele mýtného.
17. května 2018 – Premiér Babiš v rozhovoru pro iDnes.cz říká, že napsal Rafajovi dopis, v němž uvedl, že rozhodnutí úřadu není správné. Rafaj mu následně v dopise nabídl, ať do rozkladové komise ÚOHS navrhne svého nominanta.
Druhá polovina května 2018 – Babiš se schází na Úřadu vlády spolu s ministrem dopravy Danem Ťokem s Rafajem, kde ho vyzývají, aby nebránil uzavření smlouvy na mýtné s vítězem tendru.
24. května 2018 – Ministerstvo dopravy podává rozklad proti rozhodnutí ÚOHS o zrušení tendru na mýtné.
28. května 2018 – Setkání zástupců ministerstva dopravy a ÚOHS, kde delegace ministerstva upozorňuje, že další nové výběrové řízení na mýtné už není časově uskutečnitelné.
30. května 2018 – Ministra Ťoka přijímá na Pražském hradě na jeho žádost prezident Miloš Zeman. Podle informací Práva jednali o problému se zrušením tendru na mýtné ze strany ÚOHS.
31. května 2018 – Zeman přijímá na zámku v Lánech premiéra Babiše na jeho žádost.
7. června 2018 – Babiš v dalším dopise Rafajovi znovu upozorňuje, že už se nestihne vypsat nová soutěž a hrozí, že od ledna 2020 stát nebude vybírat mýtné na dálnicích.
10. června 2018 – Na zámku v Lánech se koná porada expertního týmu prezidenta Zemana, které se účastní i Ťok. Podle vyjádření Hradu se diskuse vedla také o problematice mýta.
10. července 2018 – Koná se neoficiální schůzka mezi prezidentem Zemanem a šéfem ÚOHS Rafajem.
23. srpna 2018 – Rafaj ruší květnové rozhodnutí ÚOHS o zrušení zadávacího řízení na mýtné a nařizuje věc znovu projednat.
19. září 2018 – Zeman se účastní jednání Babišovy vlády v Hrzánském paláci. Není známo, zda se mluvilo i o mýtu.
20. září 2018ÚOHS zamítá všechny stížnosti firmy Kapsch a tentokrát neshledává žádné porušení zákona v tendru na mýtné ze strany jeho zadavatele, ministerstva dopravy. Týž den resort podepisuje smlouvu s vítězem tendru, konsorciem firem CzechToll/SkyToll.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků