Hlavní obsah
Petr Kellner na ekonomickém fóru na Žofíně Foto: Jan Handrejch, Právo

Petr Kellner

Petr Kellner je podle všech žebříčků nejbohatším Čechem. Za jeho úspěchem stojí společnost PPF, kterou spoluzaložil. Kromě podnikání lze Kellnera označit také za filantropa.

Petr Kellner na ekonomickém fóru na Žofíně Foto: Jan Handrejch, Právo
Petr Kellner

Petr Kellner se narodil v roce 1964 a během svého života se stal úspěšným manažerem. Těsně před pádem socialismu vystudoval Vysokou školu ekonomickou. Na začátku devadesátých let začal podnikat. V roce 1991 spoluzakládal První privatizační fond (PPF). Skupina v současnosti kromě Česka působí také například v Číně, na Slovensku, v Rusku, na Ukrajině, v Kazachstánu, v Bělorusku či na Kypru.

Skupina se zaměřuje zejména na spotřebitelské financování prostřednictvím firmy Home Credit. Působí také v pojišťovnictví - PPF byla jediným akcionářem České pojišťovny, v roce 2007 se skupina spojila s pojišťovnou Generali. V roce 2013 se PPF rozhodla prodat svůj podíl v České pojišťovně italské Generali, poslední akcie pojišťovny prodala skupina v lednu 2015.

V roce 2011 Kellnerova skupina PPF vstoupila na český bankovní trh, jeho Air Bank se zaměřuje na drobné klienty. K roku 2017 vzrostl počet jejich klientů na 557 tisíc.

V roce 2013 vstoupil Kellner se svou PPF na telekomunikační trh, když odkoupil 66procentní podíl ve společnosti Telefónica O2. Později svůj podíl zvýšil na 83 procent. V rámci restrukturalizace došlo v roce 2015 k rozdělení firmy na O2 Czech Republic, která provozuje mobilní a pevné linky, a na Českou telekomunikační infrastrukturu (CETIN), která převzala a provozuje pevné a mobilní sítě a datová centra. PPF nyní vlastní přibližně 80 procent akcií O2 a je stoprocentním vlastníkem CETIN.

Ke konci roku 2017 se dostala do médií zpráva, že PPF kupuje plzeňskou strojírenskou společnost Škoda Transportation. Spolu s ní získala i dceřinou společnost Škoda Investment a dalších přibližně dvacet společností se sídlem nejen v Česku, ale i v Rusku, Polsku, či na Ukrajině.

Mecenáš a filantrop

Kellner je ženatý a má čtyři děti. S chotí Renátou založil v roce 2005 v Babicích u Prahy soukromé gymnázium Open Gate - Boarding School. Pro školní rok 2009/2010 činilo školné 236 tisíc korun. Krom jiného přispívá také na nejrůznější kulturní akce.

Podle žebříčku časopisu Forbes byl v roce 2018 Kellner 88. nejbohatším člověkem světa. Na 88. místě spolu s Kellnerem je podle Forbesu také Andrey Melnichenko a David & Simon Reuben. Všem Forbes odhadl majetek na 15,5 miliardy dolarů, tedy asi 351 miliard korun.

Kariéra Petra Kellnera v bodech
1986: absolvoval Vysokou školu ekonomickou
1991: s Milanem Maděryčem, Milanem Winklerem a finanční podpory firmy Sklounion zakládá První privatizační fond (PPF)
1992-94: v kupónové privatizaci PPF získává akcie 200 firem v hodnotě pěti miliard korun
1993: PPF založila v Rusku Asociaci Petra Velikého
1996: PPF kupuje 20% podíl České pojišťovny
1997: PPF zakládá firmu Home Credit (působí i na Slovensku, Rusku či Kazachstánu)
1999: PPF má již 50% podíl v České pojišťovně
2001: v České pojišťovněPPF přes 90 % akcií
2003: Kellner je stoprocentním vlastníkem PPF, ovládá TV Nova
2005: PPF Novu prodává, vzniká PPF Investements
2007: PPF se spojuje s Generali
2009: PPF získala většinový podíl ve společnosti Eldorado (maloobchodní síť bíle techniky a elektroniky)
2011: PPF vstupuje s Air Bank na český bankovní trh.
2013: PPF odprodává svůj podíl v České pojišťovně italské Generali. Stejný rok získává 66 % akcí Telefónica O2. Později podíl ve společnosti zvyšuje na 83 %.
2015: Od Telefónica O2 se vyčleňuje CETIN, který přebírá pevné a mobilní sítě a datová centra. PPF postupně získává 100 % akcií CETIN.
2017: PPF podepsala smlouvu o koupi Škoda Transportation, k tomu získává přibližně dvacet dceřiných společností a ochrannou známku Škoda.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků