Hlavní obsah
Koncert Ester Kočičkové v rámci Hudebních pátků v renesančním dvorku Foto: Ilustrační foto Městské kulturní středisko v Klatovech

Factum: čtvrtina lidí by volila komunisty, vede ODS

Volby do Sněmovny by podle únorové prognózy Factum Invenio opět vyhrála ODS s podporou 33,5 procenta voličů. Druhá by skončila KSČM, volilo by ji 24,9 procenta lidí. Třetí příčku v prognóze získala ČSSD s 18,7 procenta. Do Sněmovny by se dostali ještě lidovci se ziskem rovných 10 procent.

Koncert Ester Kočičkové v rámci Hudebních pátků v renesančním dvorku Foto: Ilustrační foto Městské kulturní středisko v Klatovech
Factum: čtvrtina lidí by volila komunisty, vede ODS

Na dalších místech by se umístila Strana zelených s 3,6 procenta, Sdružení nezávislých s 3,5 procenta.

Volební prognóza - únor (v procentech)
ODS33,5
KSČM24,9
ČSSD18,7
KDU-ČSL10
Strana zelených3,6
Sdružení nezávislých3,5
Nezávislí2,7
US-DEU1,5
Evropští demokraté0,7
Ostatní0,8
Zdroj: Factum Invenio

Nezávislé by volilo 2,7 procenta lidí, vládní US-DEU jen 1,5 procenta, Evropské demokraty 0,7 procenta a ostatní strany či hnutí 0,8 procenta.

Pravice 100, levice 100

ODS by tak ve Sněmovně pravděpodobně získala 77 mandátů, komunisté 57 a ČSSD 43. Lidovci by obsadili 23 křesel. Síly pravice a levice by tak byly v dolní komoře vyrovnané.

Proti prosincovému šetření společnosti Factum Invenio se pořadí volební prognózy nezměnilo. ODS si od té doby pouze asi o dvě procenta pohoršila, komunisté naopak zhruba dvě procenta získali. ČSSD zaznamenala propad ani ne o jedno procento, lidovci si pohoršili o 1,4 procenta.

Z dlouhodobého hlediska pak vyplývá, že občanští demokraté od roku 2002 výrazně posílili. Naproti tomu podpora ČSSD je ve srovnání s tímto obdobím asi dvoutřetinová. Prognóza volebního výsledku KSČM se drží stabilně nad hladinou 20 procent. Mírně si od září loňského roku polepšili také lidovci.

Také podle únorového průzkumu stranických preferencí Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) mají zatím u voličů nejlepší vyhlídky občanští demokraté - hlas by jim dalo 30 procent lidí. Druzí by skončili komunisté s 14,5 procenta, třetí ČSSD by získala o půl procenta hlasů méně. Pro lidovce by se vyslovilo osm procent voličů. [celá zpráva]

Anketa
Koho byste volili, pokud by se nyní konaly volby do Sněmovny?
ODS
41.8 %
KSČM
28.6 %
ČSSD
9.1 %
KDU-ČSL
4 %
Stranu zelených
5.2 %
Sdružení nezávislých
1 %
Nezávislé
0.5 %
US-DEU
0.8 %
Evropské demokraty
7.4 %
Ostatní
1.6 %
Celkem hlasovalo 3195 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků