Hlavní obsah
Šedesátileté výročí Foto: Mgr. Jan Kottas

Další rána pro Vestec: velká voda zamořila studny

Obec Vestec na Nymbursku, kudy se první lednový víkend přehnala povodeň, postihla další rána osudu. Studny jsou po záplavě zamořené a vodovod ve vesnici nemají. Pitnou vodu obyvatelům zatím dodávají v kontejnerech nymburské vodárny.

Šedesátileté výročí Foto: Mgr. Jan Kottas
Další rána pro Vestec: velká voda zamořila studny

"Značná část studní je zamořená a co není nyní, přijde, až začne tát voda na okolních polích a dostane se do spodních vod. Voda na polích obsahuje pánbů ví co. Protože co rozvodněná Mrlina spláchla, to nám naplavila sem," řekl Právu starosta Vestce Jaroslav Janata.

Obec by se sice měla připojit na plánovaný vodovod z Nymburka do Chotuce, ale až ve druhé etapě jeho výstavby. "Bylo již zahájeno řízení na stavební povolení. V úterý mám na vodovodech a kanalizacích v Nymburce jednání, kde se dozvím víc. Stavba vodovodu byla rozdělena na dvě etapy kvůli výši nákladů, které by měly dosáhnout asi 300 miliónů korun. My jsme byli zařazeni do druhé etapy a já se budu snažit, aby Vestec spadl do první, abychom sem pitnou vodu dostali co nejdřív. Předpokládám, že pokud se tak stane, mohl by Vestec být připojen na vodu do tří let," podotkl starosta.

Obec, která díky odstraňování následků povodně nebude moci vytvářet žádné finanční rezervy, se kterými počítala pro stavbu vodovodu, bude žádat o státní dotaci, aby vodovod mohl být vůbec vybudován. "Aby k dalším záplavám Mrliny, která nás sužuje již padesát let a je to horší a horší, nedocházelo, budeme žádat i dotace na výstavbu protipovodňových zábran," dodal Janata.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků