Hlavní obsah
Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) Foto: Miroslav Homola, Právo

Dálnice do Vídně nebude, Haška to nadzvedlo

Silniční spojení do Vídně přes Mikulov bude hotové do roku 2018, na české straně však půjde o dvoupruhovou silnici místo dlouho diskutované čtyřpruhové. Po pondělním jednání s dolnorakouským hejtmanem Erwinem Pröllem to uvedl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Podle něj není dálniční spojení třeba. Jeho vyjádření ale rozhořčilo jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD).

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) Foto: Miroslav Homola, Právo
Dálnice do Vídně nebude, Haška to nadzvedlo

Varianta dvoupruhové silnice byla podle ministra Prachaře zvolena proto, že je na české straně doprava slabší než v Rakousku. Hlavní změnou proti dnešnímu stavu na české straně tak bude obchvat Mikulova.

„Není to tak, že by Česká republika chtěla šetřit, vycházíme ze společné vize,“ řekl Prachař. Hlavním úkolem je prý vytlačit tranzitní dopravu z Mikulova, protože zbytek současné silnice I/52 jinak vede nezastavěným územím. Dvouproudá komunikace tak bude navazovat na stejný typ komunikace vedoucí z Rakouska.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ministr Dopravy Antonín Prachař v České televizi

Foto: Milan Malíček, Právo

V Rakousku bude tato silnice dlouhá zhruba 15 kilometrů, zbytek trasy povede po klasické dálnici. Mezi roky 2016 a 2017 bude dálnice z Vídně dokončena vybudováním úseku Schrick–Poysbrunn, uvedl dolnorakouský hejtman Erwin Pröll.

Úsek bude mít čtyři pruhy a poté bude komunikace k českým hranicím pokračovat jako dvouproudá. Podle Prölla je vybrané řešení vzhledem k intenzitě dopravy mezi oběma zeměmi racionální. Podobně jako Česko i rakouská strana má zájem zejména na vytlačení tranzitní dopravy ze zastavěných oblastí. Rakouská část komunikace se proto vyhne obci Drasenhofen, dodal.

Hašek nemile překvapen

Hejtman Hašek ale stejně jako řada dalších politiků z jižní Moravy považoval konečné dokončení v podobě, která je ve čtyřech pruzích již dvě desetiletí pouze z Brna do Pohořelic, za hotovou věc.

„Jsem nemile překvapen dnešním oznámením ministra dopravy Prachaře o tom, že dálniční spojení Brno–Vídeň bude na území ČR v úseku Pohořelice–Mikulov (státní hranice s Rakouskem) pouze dvoupruhovou komunikací, de facto pouze s novým dvoupruhovým obchvatem Mikulova. O takovém rozhodnutí české vlády nejsem jako hejtman Jihomoravského kraje informován a pochybuji, že se jedná o oficiální stanovisko vlády ČR,“ sdělil Právu Hašek.

Hodlá se kvůli tomu obrátit na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) i ministra dopravy a chce od nich vysvětlení. „Pokud někdo tvrdí, že je na stávající R52 malá intenzita dopravy, ať si jde sednout k novomlýnským nádržím, a uvidí ten provoz, třeba u Pasohlávek,“ dodal Hašek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků