Hlavní obsah
Ministr dopravy Antonín Prachař. Foto: Petr Hloušek, Právo

Člen hnutí ANO, který je od ledna 2014 ministrem dopravy v koaliční vládě premiéra Bohuslava Sobotky. V minulosti býval viceprezidentem sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia.

Ministr dopravy Antonín Prachař. Foto: Petr Hloušek, Právo
Antonín Prachař

Antonín Prachař se narodil 14. prosince 1962 v Uherském Hradišti.

V Žilině vystudoval obor stavební údržba a rekonstrukce tratí na Vysoké škole dopravní a spojů.

Mezi lety 1987–1991 byl vedoucím údržby v Přerovských chemických závodech (současná Precheza, která patří do skupiny AGROFERT).

Antonín Prachař v roce 1991 založil vlastní společnost – Omega servis, s. r. o., která se zaměřuje především na přepravu chemikálií a kapalin. Zastával v ní funkci jednatele.

Od roku 2001 do roku 2013 byl předsedou dozorčí rady dceřiné společnosti Omega servis Slovakia, a. s. V současnosti je generálním ředitelem Omega servis Holding, a. s. Zastával také několik vrcholných funkcí ve Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia (1995–1998 jako viceprezident, 2001–2004 jako člen předsednictva).

Prezident Miloš Zeman jmenoval Antonína Prachaře ministrem dopravy 29. ledna 2014.

Foto: Milan Malíček, Právo

K politice se přiblížil v letech 2002–2004, kdy radil předsedovi sněmovního podvýboru pro dopravu Jaromíru Schlingovi.

V roce 2012 vstoupil do hnutí ANO. Na konci ledna roku 2014 jej prezident Miloš Zeman jmenoval ministrem dopravy ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Prachař ale na rozdíl od většiny členů kabinetu není zároveň poslancem.

V březnu 2014 se Antonín Prachař dostal do sporu se svou poradkyní na ministerstvu Miloslavou Pošvářovou, bývalou šéfkou kontroly kvality na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Pošvářová uvedla, že ji pomluvil u ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Údajně o ní řekl, že kradla v době, kdy působila na ŘSD. Pošvářová z funkce poradkyně ministra dopravy odešla. Prachař její nařčení odmítl.

Antonín Prachař je ženatý a má dva syny.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků