Hlavní obsah

Českem se prohnaly bouřky, na Plzeňsku odklízeli kroupy lopatami

Prudké krupobití zasáhlo v sobotu v podvečer několik obcí na jižním Plzeňsku. Například v Jarově vytvořily kroupy o velikosti hrachu závěje, pokryly zahrady a zkomplikovaly i provoz na zdejší silnici. Vážnější škody však naštěstí zřejmě nenapáchaly. Bouřky potrápily také obyvatele dalších míst, napáchaly ale jen omezené škody.

Českem se prohnaly bouřky, na Plzeňsku odklízeli kroupy lopatami

„To jsme tady ještě nezažili,“ řekl Právu Emil Kůs ze zmíněné vesničky, kterému ledové nadělení zasypalo zahradu. „Je to na lopatu, napadalo jich kolem patnácti, možná dvaceti čísel,“ podotkl.

„Trvalo to ani ne dvacet minut. Napřed bylo slyšet bouřku, ochladilo se, zvedl se vítr, trochu pršelo a pak to přišlo,“ konstatoval chalupník a dodal: „Kroupy naštěstí nebyly moc velké, ale stromy budou otlučené. Hrušky letos asi nebudou, jestli třešně, to nevím. Kdyby to ale přišlo za čtrnáct dní, bylo by ještě hůř.“

Místní kroupy uklízeli lopatami.

Foto: Ivan Blažek, Právo

Krupobití bylo místní, postihlo ještě třeba blízký Kokořov, kde hasiči vyjížděli k úklidu bahna a kamení ze silnice, ale už ne nedalekou Zhůř. „Žádné zatopené sklepy nemáme hlášené,“ sdělil operační důstojník hasičů Milan Klouda.

Studená vlna doprovázená bouřkami se v sobotu přesouvala ze západu na východ.

Přechod blesků nad ČR

Video: www.chmi.cz

Bouřky a průtrže mračen pokračovaly na některých místech i přes noc. Způsobily jen menší škody.

Hasiči z Plzeňského kraje v sobotu večer podle ČTK v Železné Rudě na Klatovsku odstraňovali dva vyvrácené stromy nad vozovkou, v Žinkovech na jižním Plzeňsku bylo na silnici naplavené bahno z polí a v nedalekém Čížkově kameny. Na pomezí okresů Plzeň jih a Klatovy napadaly na vozovku menší stromy a větve, které ale nikde nepřerušily dopravu. Na Sušicku hlásili zhruba patnáctiminutové kroupy.

Ve Voticích na Benešovsku museli hasiči čerpat vodu ze sklepa, na Kutnohorsku uvolňovat ucpanou kanalizaci, na Kladensku, Kolínsku či Příbramsku odstraňovat bahno a stromy ze silnic.

Přechod dešťových srážek nad ČR

Video: www.chmi.cz

Chladnější a deštivé počasí předpovídají meteorologové i pro další dny. [celá zpráva]

Bouře se přehnala také přes Příbramsko. Na snímku je záplava v obci Bohutín.

Foto: Petr Eret, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků