Hlavní obsah
Pacient s nemocí covid-19 na anesteziologicko-resuscitační klinice Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Foto: Igor Zehl, ČTK

Brněnské nemocnice na hraně možností

Na hraně svých možností jsou již brněnské nemocnice pečující o covidové pacienty. Se zvyšující se nemocností se lůžka plní, je nutné odkládat plánované chirurgické zákroky, aby byla lůžka pro pa­cienty s koronavirem, jednotným problémem všech je nedostatek zdravotnického personálu.

Pacient s nemocí covid-19 na anesteziologicko-resuscitační klinice Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Foto: Igor Zehl, ČTK
Brněnské nemocnice na hraně možností

Pomáhají sice vojáci a hasiči, ale to celkovou situaci jen mírní.

„Využíváme osm vojáků a čtyři hasiče, ale potřebovali bychom jich ještě více. Původně k nám byli posláni na dva týdny, což ale nebude stačit. Omezujeme provoz nemocnice včetně ambulancí, a to napříč obory, abychom mohli část personálu využít v péči o hospitalizované,“ řekla Právu mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Dana Lipovská.

Dobrovolníky chtějí jen školené

Zdravotnické zařízení nyní pečuje o 111 pacientů s koronavirem. V pátek ortopedie uvolnila 15 lůžek pro covidové pacienty. Přeměna klasických lůžek na covidová bude zřejmě pokračovat.

Celkem 20 pacientů je nyní na umělé plicní ventilaci, pět z toho na přístroji ECMO. Dalších 16 lidí je na jednotce intenzivní péče. Již před pandemií scházelo v nemocnici tabulkově 50 sester. Nyní je s tím, jak je část zdravotnického personálu doma v karanténě, situace ještě horší.

Nemocnice je připravena využít také dobrovolníky, ale má zájem o ty z řad zdravotníků, kteří mají alespoň sanitářský kurz a skutečně tedy umí s pacienty pracovat.

FN Brno omezuje výkony

Neutěšená je i situace ve Fakultní nemocnici Brno, která je největším zdravotnickým zařízením na Moravě. Během pondělí do ní nastoupí na výpomoc osm vojáků.

„Omezujeme operativu. Jsme již na 60 procentech běžného počtu výkonů. Odkládají se samozřejmě jen případy, které skutečně snesou odklad. Lékaři pečlivě zvažují každý takovýto případ tak, aby odložení výkonu nepřineslo zhoršení zdravotního stavu,“ řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Vojáci budou pomáhat na čtyřech odděleních, ale i v tomto případě jde o pomyslnou chabou personální náplast. Tabulkově schází nemocnici asi sto sester. Ze zaměstnanců je jich nyní 160 v karanténě, přičemž další sestry pečují o nemocné děti doma.

Nemocnice pečuje o desítky pacientů s koronavirem. V pořadí již sedmá JIP byla pro ně zřízena na ortopedii. „Trošku nám situaci komplikují pacienti, které sice přiveze sanitka, ale oni svůj stav bagatelizují, nechtějí být hospitalizováni, nerozumí tomu, že jejich stav se zhoršuje, a myslí si, že jim jen něco předepíšeme a půjdou domů,“ doplnila Plachá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků