Hlavní obsah

Válek: Pacientů s covidem přibude, nemocnice by měly omezit ostatní výkony

20. 11. 2021, 11:56

Ministerstvo zdravotnictví by mělo nařídit nemocnicím, aby omezily všechny výkony a operace, které lze odložit, a s předstihem si vytvořily rezervu pro případný další nárůst hospitalizovaných pacientů s covidem-19 a akutní případy. V reakci na sobotní údaje o šíření epidemie covidu to řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Foto: Josef Horázný, ČTK

Vlastimil Válek, poslanec TOP 09, kandidát na vicepremiéra a ministra zdravotnictví

Článek

V pátek přibylo v České republice nejvíce potvrzených případů koronaviru za dobu epidemie. Laboratoře odhalily 22 936 nakažených, zhruba o 8700 více než před týdnem. V nemocnicích bylo k pátku 4890 hospitalizovaných s koronavirem. V těžkém stavu bylo 724 z nich.

Podle Válka počet pozitivně testovaných bude nadále růst v souvislosti s tím, že se bude více testovat. Vláda v pátek schválila pravidelné plošné testování na základních a středních školách. Firmy musejí také od pondělí pravidelně jednou týdně testovat neočkované pracovníky, kteří se testu musejí podrobit.

PŘEHLEDNĚ: Jaká opatření budou platit od pondělí

Domácí

Podle Válka je potřeba se zaměřit na nemocnice a předejít situaci, která nastala v minulé vlně epidemie, kdy byly některé nemocnice zahlceny a nemohly přijímat další pacienty. „To nevyřešíme jiným způsobem, než že vytvoříme rezervu v nemocnicích s předstihem, abychom byli připraveni,” řekl ČTK Válek. „Ministr zdravotnictví musí udělat to, že nařídí omezení všech výkonů, které jde odložit,” doplnil.

Nemocnice by podle Válka měly mít rezervy jak pro covidové pacienty, tak pro nepředvídatelné akutní případy. Ministerstvo společně se zdravotními pojišťovnami by také mělo nemocnicím zaručit, že nebudou sankcionovány za to, že část péče odloží. Pacienti by pak měli dostat příslib, že až se situace zlepší, pojišťovny navýší nemocnicím úhrady tak, aby zdravotnická zařízení mohla dohnat skluz v odložené péči.

Kromě toho je Válek pro větší rozšíření podávání monoklonálních protilátek, které chrání nakaženého před těžkým průběhem nemoci. Musí se ale podat v časné fázi onemocnění. Pacient je může dostat asi v 80 nemocnicích, které mají urgentní příjem, na základě žádanky od praktického lékaře či specialisty. „Mělo by se to rozšířit do všech zdravotnických zařízení, kde je to možné realizovat. Nejde jen o počet, ale i o hustotu sítě, ta musí být vysoká ve všech krajích,” zdůraznil. Podle něj mají také ambulantní lékaři dostat jasný pokyn k postupu v případě nakaženého pacienta, který by mohl tyto léky potřebovat.

Zájem o monoklonální protilátkové léky roste

Koronavirus

Podle Válka je rovněž potřeba omezit množství karantén a dobu jejich trvání. Do karantény musejí lidé po kontaktu s nakaženým. Pokud ale mají negativní test, není podle Válka potřeba, aby do karantény šli. „Je potřeba testovat tím způsobem, aby se zachytil pozitivní, dal se do izolace, ale současně všechny ostatní jsme nemuseli dávat do karantény,” řekl. Podle něj tato opatření umožní, aby nadále fungovaly školy a pracoviště.

Reklama

Související články

Výběr článků