Hlavní obsah
Státní zástupkyně Lenka Bradáčová Foto: Milan Malíček, Právo

Bradáčová sněmovní komisi vysvětlovala vyšachování GIBS

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v úterý poslancům sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vysvětlovala, proč kriminalitu v policejních řadách už podruhé řešil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) místo inspekce. Šéf komise Václav Klučka (ČSSD) po jednání novinářům řekl, že komise její vysvětlení pochopila.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová Foto: Milan Malíček, Právo
Bradáčová sněmovní komisi vysvětlovala vyšachování GIBS

„Informace, které byly dávány u její pozice, jsou ve vyhrazeném režimu. Ale podařilo se jí dopodrobna rozvést tu věc a důvody, proč k tomu delegování došlo. Předpokládám, že členové komise tuto otázku pochopili,“ uvedl Klučka.

Rozkrývání trestné činnosti policistů má totiž ze zákona jako jediná v popisu práce právě GIBS, nicméně pražské vrchní státní zastupitelství pod vedením Bradáčové případ svěřilo detektivům z protimafiánské jednotky (ÚOOZ) vedené Robertem Šlachtou.

GIBS by se rušit neměla, míní Klučka

Obcházení GIBS vadí některým poslancům i ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). „Pokud by takováto praxe měla pokračovat, tak se nabízí otázka, zdá má GIBS v současné podobě vůbec smysl,“ prohlásil už před měsícem Chovanec. [celá zpráva]

Klučka v úterý řekl, že GIBS by se rušit neměla. Podotkl, že inspekci chybí finanční prostředky na inovaci. Bude kvůli tomu iniciovat schůzku s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), Chovancem, zástupci GIBS i policejního prezidia.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků