Hlavní obsah
Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo

Bendl zakázal Lesům ČR těžit v lesích, o něž budou žádat církve

V lesích, o něž budou žádat církve v rámci restitucí, se už nebude smět těžit dřevo. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) nařídil Lesům ČR, aby v takových místech dělaly pouze opatření, která lesy nutně potřebují. Církve se bojí jejich drancování, uvedla Česká televize (ČT).

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo
Bendl zakázal Lesům ČR těžit v lesích, o něž budou žádat církve

Církev si stěžuje například na to, že Lesy ČR na poslední chvíli těží velké množství dřeva u Červené Řečice na Vysočině nebo v Olešnici na Moravě. Právě u Červené Řečice vytěžil stát podle ČT za 14 dní 1000 metrů krychlových dřeva zhruba za dva milióny korun. Podobně tomu prý bylo i v Olešnici.

"Vydal jsem pokyn Lesům ČR, aby dělaly v těchto místech a lokalitách pouze taková opatření, která ten les potřebuje," řekl ČT Bendl.

Lesy ČR ale tvrdí, že hospodaří v souladu se zákonem a bez ohledu na to, zda jde o pozemky, kterých by se mohla restituce týkat. Změny ale chystají: "Připravujeme kroky, aby v procesu předávání majetku oprávněným osobám byla těžba zajištěna pouze v nutném rozsahu," sdělil ČT mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Církve by od státu měly dostat zpět až polovinu nemovitostí za zhruba 75 miliard korun; jde hlavně o lesy a pozemky. Podle odhadů by mohly vznést nárok na 150 000 hektarů lesa.
Finanční náhrady za původní církevní majetek, který podle zákona už nelze vrátit, budou vyplaceny v hodnotě 59 miliard korun, a to ve 30 ročních splátkách.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků