Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš Foto: Petr Hloušek, Právo

Babišova vláda kývla na návrh komunistů zdanit církevní restituce

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) podpořila návrh KSČM na zdanění církevních restitucí. Kabinet na to kývl hodinu před tím, než bude Sněmovnu žádat o důvěru. Zdanění peněžitých náhrad bylo jednou z podmínek komunistů pro případnou podporu či toleranci Babišovy vlády. Komunisté však v úterý oznámili, že budou hlasovat proti podpoře.

Premiér Andrej Babiš Foto: Petr Hloušek, Právo
Babišova vláda kývla na návrh komunistů zdanit církevní restituce

„Souhlasíme s tím, že je potřeba napravovat křivdy, ale způsob finanční náhrady byl podivný, proto jsme ten návrh podpořili,“ vysvětloval Babiš na tiskové konferenci po středečním jednání vlády. Návrh nyní posoudí poslanci.

„Je tam potřeba korekce, podle našeho názoru ty náhrady byly prodražené asi o 54 miliard a schvalované za podivných okolností ve Sněmovně,“ dodal premiér.

Babiš už loni na podzim proklamoval, že chce nechat církevní restituce zdanit. Programové prohlášení vlády však nic takového neobsahuje. To byl také jeden z důvodů, proč komunisté odmítli vládu podpořit. V úterý po jednání výkonného výboru KSČM uvedla, že bude hlasovat proti důvěře.

V minulosti chtěla církevní restituce zdanit i ČSSD. V rámci minulé vládní koalice s KDU-ČSL, která je proti, od svého návrhu ale sociální demokraté ustoupili.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků