Hlavní obsah
Loňské setkání rodin prezidenta a premiéra. Foto: Novinky

Novoroční oběd se Zemanem s rodinami? Babiš v tom porušení regulí nevidí

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že půjde na novoroční oběd s prezidentem Milošem Zemanem. Babiš nejprve uvedl, že setkání se uskuteční stejně jako loni s rodinami a že tomu stávající koronavirová opatření nebrání. Později uvedl, že se po domluvě setkání s hlavou státu odehraje bez rodin.

Loňské setkání rodin prezidenta a premiéra. Foto: Novinky
Novoroční oběd se Zemanem s rodinami? Babiš v tom porušení regulí nevidí

Platná opatření omezují mimo jiné setkávání lidí mimo vlastní domácnost – sejít se mohou maximálně dvě osoby. Podle premiéra se ale tyto restrikce na jeho oběd s hlavou státu v Lánech nevztahují.

Už loni se tradičního setkání účastnily vedle manželek i děti obou politiků - Zemanova dcera Kateřina a Babišova dcera Vivien a syn Frederik. A podobně tomu mělo být i letos.

„Je to jako návštěva v domácnosti, neboť lánský zámek je sídlem prezidenta republiky a pan prezident tam de facto bydlí. Taková návštěva je zcela v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními,“ napsal Babiš ČTK.

Premiérův výklad pravidel ale vyvolal kritiku opozice. „Obyčejný smrtelník málem nenavštíví ani vlastní matku, ale naši národní výtečníci jistě dostanou od ministra zdravotnictví výjimku,“ uvedl na Twitteru senátor TOP 09 Tomáš Czernin.

Podle jeho stranického kolegy Marka Ženíška jde o ukázku arogance moci a pohrdání všemi pravidly.

Babiš potí večer řekl Nově, že se se Zemanem na novoročním obědě setkají bez rodin.

Epidemiolog a bývalý poradce ministra zdravotnictví Rastislav Maďar ještě před Babišovými večerními slovy upozorňoval na to, že prezident i premiér ke zdravotně rizikovým skupinám. Poukázal také na to, že i když Babiš dostal vakcínu proti koronaviru, nemůže ještě počítat s ochranou.

„Setkat se mají maximálně dvě osoby, které spolu nevytváří homogenní skupinu, kterou jsou nebližší rodina nebo nejbližší kolegové. Rodinní příslušníci premiéra s prezidentem homogenní skupinou pravděpodobně nejsou, bylo by lepší protiepidemické omezení respektovat a setkat se jen ve dvou,“ dodal Maďar.

Co vláda omezila

Na pátý stupeň systému PES země přešla po vánočních svátcích v neděli 27. prosince a podle vlády v něm zůstane minimálně do 10. ledna. Omezení zahrnují mimo jiné zákaz nočního vycházení od 21:00 či uzavření většiny obchodů a služeb.

Vláda k omezení setkávání
Vláda nařídila omezit pohyb na veřejně přístupných místech na dobu nezbytně nutnou a až na výjimky pobývat v místě svého bydliště. Na „nezbytně nutnou míru“ mají být omezeny kontakty s jinými osobami. Celé znění nařízení lze najít na webu vlády zde.
Anketa
Je podle vás vhodné, aby se premiér s prezidentem sešli i s rodinami při novoročním obědě?
Ano
17.3 %
Ne
66.4 %
Je mi to jedno
16.3 %
Celkem hlasovalo 19082 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků