Hlavní obsah
Skupina osmi aktivistů protestuje na rypadle Lomu Vršany na Mostecku proti tomu, aby ČEZ případně prodal elektrárnu Počerady společnosti Sev.en Energy. Foto: Skupina Against coal, ČTK

Aktivisté po 60 hodinách slezli z rypadla v lomu na Mostecku

Aktivisté protestující od úterka proti těžbě uhlí na velkorypadle v lomu na Mostecku po 60 hodinách ukončili protest a začali sestupovat ze stroje. ČTK to řekla jedna z aktivistek. Na odstavený stroj vylezli aktivisté v úterý, neboť se jim nezamlouvá zvažovaný prodej elektrárny Počerady. Tu by od společnosti ČEZ mohla koupit firma Sev.en Energy. Podle aktivistů by se měla těžba zdejšího uhlí zastavit.

Skupina osmi aktivistů protestuje na rypadle Lomu Vršany na Mostecku proti tomu, aby ČEZ případně prodal elektrárnu Počerady společnosti Sev.en Energy. Foto: Skupina Against coal, ČTK
Aktivisté po 60 hodinách slezli z rypadla v lomu na Mostecku

Aktivisté z hnutí Against Coal vedle zastavení těžby uhlí žádají po ministerstvu životního prostředí, aby zamítlo výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice, která stejně jako lom Sev.en Energy patří.

„V noci mrzlo, probudili jsme se s jinovatkou na spacácích a se zmrzlou vodou, ale nálada je dobrá. Máme teplý čaj, všichni jsme v pořádku,” řekla ještě před ukončením protestu jedna z aktivistek.

„Ještě nějakou dobu tu budeme. Dneska je poslední den, dokdy má ministerstvo životního prostřední potvrdit nebo zamítnout výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice,” uvedla. „Doufáme, že výjimku zamítne, pak uvidíme, co se bude dít dál,” dodala.

Policie byla na místě po celou dobu protestu, přítomen byl i policejní vyjednavač. „Přistavili jsme na místo hydraulickou plošinu, aby mohli lidé bez potíží slézt. Přistaven je také minibus a k dispozici zdravotnická pomoc,” řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Skupina osmi aktivistů strávila na rypadle další mrazivou noc

Foto: Skupina Against coal, ČTK

V létě Pardubický kraj vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun. Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979.

Bagr, který aktivisté obsadili, těží skrývku na slatinské výsypce, těžbu uhlí tak zásadně neohrozili. Protestující obsadili kolesové rypadlo K800. Stroj o hmotnosti 1400 tun je vysoký 31 metrů a 75 metrů dlouhý. Společnost Sev.en Energy nahlásila událost báňskému úřadu a spolupracuje s policií, která na místě dohlíží.

„Hlavně si přejeme, aby se nikomu z nich nic nestalo,” uvedla mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Aktivisté navzdory mrazu odmítali rypadlo opustit a protest ukončit. „Z rypadla odejdeme, až skončí doba uhelná. Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce,” uvedli v prohlášení.

Podle textu šlo o skupinu lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, „jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk”.

Bagr, který aktivisté obsadili, těží skrývku na slatinské výsypce, těžbu uhlí tak zásadně neohrozil.

Foto: Skupina Against coal, ČTK

Rypadlo hnědouhelného Lomu Vršany na Mostecku obsazené aktivisty

Foto: re-akceV@protonmail.com, ČTK

Skrývkový bagr na Slatinické výsypce hnědouhelného Lomu Vršany na Mostecku

Foto: Ondřej Hájek, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků