"Prezident dá druhý pokus ODS," řekl Jakl. Strana zvítězila v senátních volbách. Jakl přiznal, že s Klausem ještě nemluvil, myslí si ale, že se tak prezident zachová.

Podle tajemníka se tak prezident rozhodne na základě výsledků senátních voleb. Ty vyhrála ODS. Z 27 senátorů získal 14, a v horní komoře tak získala nadpoloviční většinu. [celá zpráva] ČSSD skončila druhá, bude mít šest nových senátorů. KDU-ČSL získala čtyři křeslo, tři další si rozdělí nezávislé strany a hnutí.

Nečas: Bude to Topolánek

"ODS už takového člověka vybrala a je to samozřejmě pan předseda Topolánek. Nikdo jiný k tomu nemá mandát a nikdo jiný nemá právo podobné pověření z řad ODS přijmout," řekl místopředseda strany Petr Nečas.

Paroubek označil Jaklova slova za výstřel z Aurory. "Ale od toho ho pan prezident má, aby pak řekl něco moudřejšího," prohlásil. Podle něj Jakl nyní "sonduje terén".  Tvrdí, že Hrad by měl počkat na vzájemné sezkání politických stran na začátku příštího týdne. Jakl však řekl, že není důvod nyní na cokoliv čekat, když už strany dostaly odklad kvůli volbám.

Podle šéfa Strany zelených Martina Bursíka není vyjádření Jakla konzistentní s vyjádřeními prezidenta, který podle něj záměrně nenaznačuje možná řešení, aby dal prostor stranám k dalším jednáním. "Výsledky voleb asi čteme každý jinak," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip k Jaklovu výroku.

Dohodněte se, vyzval Klaus

Klaus v sobotním projevu strany vyzval, aby daly jasně najevo, na čem jsou schopny se dohodnut. [celá zpráva] Vadí mu, že pět měsíců po volbách ještě není jasné ani to, zda si přejí předčasné volby, nebo se dohodnou na vládě s podporou Sněmovny. Celý text Klausova projevu naleznete ZDE

Variantu předčasných voleb odmítá ČSSD. Nelíbí se jí ani vláda všech stran, v níž by se Topolánek neucházel o post premiéra. Naopak podporuje variantu velké koalice, kterou ale ODS odmítla.

Občanští demokraté by zase ráda měli vládu, která by zemi dovedla k předčasným volbám, a s tímto cílem by se na ní strany dohodly.

Strany Klause nevyslyšely

Zástupci politických stran, kteří se v pořadu Otázky Václava Moravce v neděli sešli, zopakovali svá politická stanoviska z předchozích týdnů. Klausovo volání po dohodě tak nevyslyšeli. Topolánek zopakoval, že ODS nebude jednat o velké koalici jak požaduje ČSSD a sociální demokraté řekli, že chtějí stabilní řešení, nikoliv vládu, která zemi povede k předčasným volbám.

ODS prosazuje případné předčasné volby už na jaře. Komunisté, kteří se jim také nebrání, by je raději měli až na podzim.