ČSSD dál trvá na tom, že v čele Sněmovny by měl být sociální demokrat. "Navrhujeme, aby ve třetím kole pokusu o sestavení vlády pak tento kandidát nominoval pouze toho, kdo předloží zaručenou podporu budoucí vlády. To znamená, že by měl předložit písemné potvrzení minimálně 101 mandátů," uvedl po schůzce vedení strany předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Původní návrh komunistů, se kterým souhlasily i strany trojkoalice, počítal s tím, že sociálně demokratický šéf Sněmovny navrhne pro třetí pokus o sestavení vlády jméno, na kterém se shodnou všechny sněmovní strany. To ale ČSSD odmítla, protože se obávala, že jí ostatní strany znemožní navrhnout na premiéra sociálního demokrata.

ČSSD v úterý oznámila, že je připravena nominovat na funkci předsedy Sněmovny Lubomíra Zaorálka pod podmínkou, že proti němu nebude postaven žádný protikandidát. ODS však vzápětí reagovala tak, že trojkoalice pro páteční volbu šéfa Sněmovny svého kandidáta postaví. Jeho jméno má být zveřejněno během středy, kdy se také uzavírají nominace pro páteční volbu.

Sociální demokraté chtějí podle Paroubka o páteční volbě vedení dolní komory ještě jednat. "Ještě se můžeme shodnout na tom, abychom postavili jednoho kandidáta společně všech pět politických stran," uvedl ve středu předseda ČSSD. Znovu však zdůraznil, že ČSSD někoho nominuje pouze tehdy, když bude mít dojednanou podporu u všech stran.