Předseda lidovců Miroslav Kalousek poznamenal, že poměr 9:3:3 sice nekopíruje počty mandátů stran ve Sněmovně, zdůraznil však, že se jedná o poměr zodpovědnosti jednotlivých stran na vládě.

Šéf zelených Martin Bursík v této souvislosti připomněl, že počty mandátů neodrážejí výsledky ve volbách. Narážel tak na stížnost, kterou podal k Nejvyššímu správnímu soudu neúspěšný kandidát SZ na Liberecku Petr Pávek. [celá zpráva]

Jednání o koaliční smlouvě pokračují

Přestože se už začínají objevovat první náznaky shody v některých klíčových tématech, podle předsedy ODS Mirka Topolánka budou debaty nad koaliční smlouvou budou dál pokračovat. [celá zpráva] Budou se týkat také rozdělení konkrétních resortů jednotlivým stranám. Podle poměru 9:3:3 by mělo být v nové vládě celkem 15 členů. Dosluhující vláda jich má 18.

"Žádná kapitola není uzavřená. Před podpisem smlouvy ji musí ještě schválit republikové orgány všech stran, takže se nedovažuji nic označit za definitivní," řekl Topolánek.

Jeho slova potvrdil i šéf lidovců Kalousek. "Ve všech oblastech jsou místa, kde nás čekají diskuse a kompromisy," poznamenal.

"Je to šest oblastí z celkem šesti," upřesnil předseda zelených Bursík.