V ašském dětském domově praktikují utajené porody, kdy biologická matka po porodu se již o dítě nestará. Klaus má k utajeným pordoům nejednoznačný postoj. "Já na to nemám pevný silný názor. Myslím, že v řadě případů je to velká pomoc, na druhou stranu, kdybychom tomu dali velkou zelenou, tak by to mohlo vést k nezodpovědnějšímu jednání," řekl Klaus. Babyboxy, do kterých mohou matky odkládat anonymně děti, jsou podle prezidenta minimálně spornou možností.

Ředitel ašského dětského domova Miroslav Rákos měl pochopení pro obavy z rozšíření utajovaných porodů nebo babyboxů. "Z mého pohledu je ale vždy vyšší hodnota dětského života," prohlásil Rákos.

V Aši mohou ženy utajeně porodit už osm let. Celkem o takovou možnost projevilo zájem 56 matek "Deset z nich si nakonec vše rozmyslelo a s dítětem zůstalo. Všechny ostatní děti už mají své místo v jiných rodinách," dodal Rákos.

První babyboxy v Karlovarském kraji by se mohly objevit v brzké době i ve všech třech krajských nemocnicích. Umístit je do nich chce občanské sdružení Babybox. První nemocnicí s touto schránkou by měla být sokolovská.  První babybox se objevil v ČR loni v červnu v pražském GynCentru v Hloubětíně, zatím v něm matky odložily tři ratolesti.