Na Silvestra by mělo ještě v ČR sněžit, na Nový rok přejde sníh v déšť. "Srážky smíšené nebo i dešťové, budou na zemském povrchu namrzat," uvedl Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Náledí a zmrazky by se měly tvořit hlavně v noci a ráno.

Na území ČR bude pronikat teplejší a vlhký vzduch od jihozápadu. Ledovka a náledí by měly vydržet až do pondělí 2. ledna.

Meteorologické pojmy
Ledovka souvislá, zpravidla homogenní průhledná ledová usazenina s hladkým povrchem. Tvoří se zmrznutím přechlazených kapiček mrholení, dešťových kapek na předmětech, jejichž teplota je mírně pod 0 stupňů Celsia.
Námraza v silniční dopravě se pojem námraza používá pro všechny formy ledových usazenin na vozovkách včetně náledí a zmrazků. Může se vyskytovat na el. sloupech, stromech atd. V letecké dopravě se používá několik druhů námrazy, a to podle rychlosti a teploty, při níž vzniká.
Zmrazky termín používaný pro formu náledí, které vzniká opětovným zmrznutím zcela či částečně roztátého sněhu.
Náledí ledová vrstva pokrývající zemi, na rozdíl od ledovky zde na zemi mrznou nepřechlazené dešťové kapky či kapky mrholení. Vzniká, je-li teplota povrchu pod 0 stupňů Celsia.
Zdroj: Česká zemědělská univerzita v Praze

Česko se s následky typicky zimního počasí potýká už několik dní. Od středy je na celém území sníh, na severní Moravě a ve Slezsku napadlo během pátku až 20 centimetrů nového sněhu. Silničáři jej nestíhají odklízet, v Karviné vyhlásili kalamitní stav. [celá zpráva]