"Zůstali jsme bez informací o všem, co se děje v tepelné soustavě," popsal poruchu jednatel městské společnosti Centrální zásobování teplem Jan Lukáš.

Opraváři proto muset změřit mikrovlnou komunikační trasu mezi výměníkovou stanicí u nedalekého supermarketu a velíny firem Deza a Centrální zásobování teplem. Zároveň musí podle Lukáše vyzkoušet i nastavení parabolické antény, která je součástí trasy.

Porucha by podle odborníků zkomplikovala situaci ve chvíli, kdy by nastala havárie. "Dověděli bychom se to s velkým zpožděním. Patrně až ve chvíli, kdy by nás občané upozornili, že se u nich netopí, anebo naopak jejich byt je přetopený," řekl Lukáš.

Zatím ale nelze přesně určit příčinu poruchy. Jednou z variant je, že závadu mohli způsobit ekologičtí aktivisté, když manipulovali s obřím transparentem.

Celkem čtyři aktivisté v minulém týdnu nocovali na komíně chemičky. O svém protestu proti ftalátům informovali veřejnost prostřednictvím přímého přenosu, který vysílali z vrcholu budovy. Na komíně Greenpeace vyvěsili transparent s názvem Bezpečnou chemii. Po slezení je vyslechla kvůli podezření ze spáchání přestupku policie ve Valašském Meziříčí. [celá zpráva]