„Nemám zájem na nákupu předražených vrtulníků ze Spojených států amerických. Ještě v situaci, kdy Spojené státy americké, respektive výrobce vrtulníků, odebral výrobu z Aera Vodochody,“ shrnul Filip komunistické výhrady na serveru iRozhlas.

Předseda komunistů tvrdí, že první americká nabídka stroje předražila o 30 procent, což však odmítá premiér Babiš, který věří, že komunisty o potřebnosti nákupu přesvědčí.

Podle Filipa by bylo ideální nákup zrušit a ušetřené peníze použít na snížení schodku státního rozpočtu na příští rok. Ten je plánován na 40 miliard korun a komunistům se zdá být příliš vysoký.

Nákup amerických vrtulníků pro českou armádu může zastavit už jen cena

Filip navíc naznačil, že postoj vlády k armádní akvizici bude hrát roli při jejich rozhodování o podpoře vlády.

Armáda chce nakoupit 12 vrtulníků. Server defence-blog.com nedávno napsal, že by Česko mohlo získat čtyři útočné vrtulníky Bell AH-1Z a příslušné vybavení. Celková cena se odhaduje na 205 milionů dolarů (téměř 4,7 miliardy Kč). Za dalších 800 milionů dolarů (přes 18 miliard Kč) by měla česká armáda získat dvanáct vrtulníků UH-60M Black Hawk. Součástí americké nabídky jsou i vrtulníky UH-1 Venom.