V první šestici jsou ještě Ondřej Krutílek, který dříve působil v europarlamentu jako akreditovaný asistent, plzeňská radní Radka Trylčová a advokátka z Jihlavy Eva Decroix.

Předseda Petr Fiala označil eurokandidátku za vyvážený a kompetentní tým. „Je v něm celá řada zkušených politiků, ale také řada nových tváří. Nepotřebujeme žádné kvóty ke genderové vyváženosti, u nás se ženy dostávají na kandidátky naprosto přirozeně,“ uvedl Fiala.

Lídr Jan Zahradil řekl, že ODS chce voličům nabídnout kompromis mezi dvěma extrémy, mezi radikalismem a přílišným eurooptimismem. „Atmosféra v EU se mění a posunuje směrem, který je blízký ODS. Od počátku jsme si přáli EU decentralizovanou a debyrokratizovanou,“ řekl Zahradil, podle nějž by si měla ČR uchovat nezávislost v daňových, fiskálních a rozpočtových otázkách.

„Chceme mít samostatnou sociální i azylovou politiku, nechceme se účastnit hlubší integrace, aniž bychom v tom chtěli bránit ostatním,“ uvedl Zahradil. „Vidíme EU jako místo, kde se realizují zájmy jednotlivých národních států a která slouží českým občanům,“ doplnil Fiala.

„Evropa mi dala rodinu, Evropa mi dala vzdělání. Za Evropou si stojím,“ řekla advokátka Eva Decroix, která studovala ve Francii, je členkou Francouzsko-české obchodní komory a se svým manželem provozuje francouzskou restauraci.

Vondra na šestnáctce

Někdejší známá tvář ODS, bývalý ministr a vicepremiér Alexandr Vondra kandiduje na šestnáctém místě. „Alexandr Vondra je mimořádně kompetentní v zahraničních a evropských otázkách. Nechtěl kandidovat na žádné z předních míst,“ uvedl Fiala.

Alexandr Vondra na snímku z roku 2015. Vpravo europoslanec Pavel Telička

Alexandr Vondra na snímku z roku 2015. Vpravo europoslanec Pavel Telička

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Vondra byl ministrem obrany ve vládě Petra Nečase a na funkci rezignoval v roce 2012 poté, co neobhájil mandát senátora. Ještě dříve dal svou funkci k dispozici kvůli aféře ProMoPro: ukázalo se, že v době českého předsednictví EU česká vláda realizovala mimořádně předraženou zakázku na ozvučovací služby.

Škoda byla vyčíslena na téměř miliardu korun a několik osob už bylo v kauze odsouzeno, byť nepravomocně. Vondra měl v té době jako vicepremiér na starosti hospodaření, jakékoliv pochybení na své straně ale vždy odmítal.

Na zadních místech kandidátky je například bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, exstarosta za Prahu 3 Alexander Bellu nebo bývalý europoslanec Edvard Kožušník.