Podle Protopopové lze na výpověď člověka trpícího schizofrenií brát zřetel, byť je to velmi individuální. „A právě proto je u lidí s duševním onemocněním například v soudních řízeních a sporech vždy důležité posouzení jejich stavu zcela nezávislým znalcem, aby tam nedocházelo k nějakým zkreslením,“ řekla lékařka v rozhovoru.

Podle ní nelze říci, že člověk trpící schizofrenií, který dříve nevypovídal, není schopen výpovědi také nyní. To má v aktuální dobu posoudit znalec.

Protopopová v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) vypracovala zprávu o duševním stavu Andreje Babiše mladšího. Ten poté s jejím manželem Petrem odcestoval do Ruska a na Ukrajinu, což Babiš junior v rozhovoru pro server Seznam Zprávy označil za únos.

Andrej Babiš mladší s otcem

Andrej Babiš mladší s otcem

FOTO: Koláž Novinky.cz s Právo

Babiš mladší je mezi obviněnými v kauze dotačního podvodu, který se týká farmy Čapí hnízdo. Jeho advokáti tvrdí, že jeho zdravotní stav trestní stíhání neumožňuje.

„Schizofrenie je onemocnění, kde dochází k akutním fázím a dochází k remisím. Ten stav se velmi mění, takže je vždy třeba posoudit aktuální stav a nedávat tam paušální razítko,“ řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz Protopopová. Že mohou jako svědci vypovídat i lidé s duševní poruchou, řekli už dříve právníci Ondřej Šťastný a Tomáš Sokol. [celá zpráva]

Já myslím, že to muselo dát obrovskou odvahu a obrovskou sílu toto odhalit o vlastní rodině.Dita Protopopová

Lékařka v rozhovoru také uvedla, že tím, že premiér Andrej Babiš informoval veřejnost, že jeho syn je duševně nemocný, se snažil chránit své děti (Babišova dcera trpí bipolární poruchou - pozn. red.)

„Já myslím, že to muselo dát obrovskou odvahu a obrovskou sílu toto odhalit o vlastní rodině. A že se tím jen snažil chránit své děti, aby si lidé uvědomili, co můžou způsobit. A přijde mi, že teď si musíme všichni uvědomit, že nemůžeme používat osobní tragédie a další věci pro nějaké politické boje,“ uvedla Protopopová ke kauze údajného únosu.

Protopopová podle svého prohlášení, které poskytl Novinkám člen mediálního týmu hnutí ANO Martin Vodička, v NUDZ, kde byla na částečný úvazek, končí. Předtím už rezignovala na post zastupitelky za ANO na Praze 8. [celá zpráva]

Zůstává na ministerstvu zdravotnictví a podle svých slov se politice už věnovat nehodlá.

Případ Andreje Babiše mladšího
Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu, řekl Babišův syn
Dva premiérovi potomci prý trpí duševními poruchami, policie tomu nevěří
Celá opozice vyzvala Babiše k rezignaci
Je to puč Palermo, můj syn má schizofrenii, rozčílil se Babiš
Protopopov: Babiše jr. jsem neunesl, staral jsem se o něj jako o bratra
Senát vyzval Babiše k rezignaci
Babiš mladší chce vypovídat. Můj otec lže, napsal ze Švýcarska
Andrej do krimu! Tisíce lidí na Václavském náměstí žádaly demisi Babiše
Zeman: Jestli padne vláda, pověřím Babiše znovu
Babiš: Nikdy neodstoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují
Babiš: Nebyla žádná moje snaha syna uklidit, odjel dobrovolně
Babiš odjel za synem do Švýcarska
Už nás neobtěžujte, řekla bývalá manželka Babiše
Babiš: Syn je přesvědčen, že byl poslán na Krym nedobrovolně