Znovu se tak rozhořel spor, který začal v červenci před hlasováním o důvěře vládě. Krajská organizace strany tehdy vyzvala někdejšího místopředsedu ČSSD a poslance Milana Chovance, aby nepodpořil menšinový kabinet ANOČSSD s podporou KSČM.

„Nelíbí se nám, co se děje v Praze, a cítíme se tím poškozeni. Plzeň je velké město, kde voliči do jisté míry volí podle společenské nálady a podle fungování strany na centrální úrovni. Právě k tomu máme výhrady,“ řekl Právu primátor a šéf ČSSD v Plzni Martin Zrzavecký.

Případ Poche

Posledním hřebíčkem do rakve podle něho byla nominace Tomáše Petříčka na ministra zahraničí. Petříček je prvním náměstkem ministra zahraničí a dříve pracoval jako asistent pro Miroslava Pocheho, kterého si za šéfa diplomacie nepřál prezident Miloš Zeman.

„Nechápu, proč pana Pocheho za každou cenu bráníme. Nový návrh je s ním úzce spjat. Jedná se o negativně vnímané personální řešení, které voličům neumíme vysvětlit,“ řekl Zrzavecký.

Plzeňský primátor a šéf plzeňské sociální demokracie Martin Zrzavecký

Plzeňský primátor a šéf plzeňské sociální demokracie Martin Zrzavecký

FOTO: ČSSD

Zásadní nyní pro plzeňskou ČSSD bude výsledek v komunálních volbách. Zrzavecký je přesvědčen, že plzeňská organizace může v rámci strany zaznamenat dobrý výsledek. „Kolegové by viděli, že umíme dělat komunální politiku. Na základě takového mandátu bychom chtěli ovlivňovat i celonárodní politiku sociální demokracie,“ dodal Zrzavecký.

Pokud by se takový vývoj naplnil, mohla by se v základech otřást i koalice s hnutím ANO. V Plzni jsou totiž i nadále přesvědčeni o tom, že ČSSD by měla být v opozici, kde by si mohla v klidu vyříkat své vnitrostranické problémy, jak to dříve udělala například ODS. „Vstoupit do koalice s ANO byla chyba, chyby se kupí a nám dochází trpělivost,“ dodal Zrzavecký.

Vadí i Babiš

Distanc od ústředního vedení ČSSD rezonuje celým krajem. Vedení regionu tvrdí, že chce držet slovo a být čitelné pro lidi. „Je pro nás složité nechat se řídit lidmi, kteří to neumí a takové hodnoty nezastávají,“ řekl krajský místopředseda ČSSD Ivo Grüner.

Pozitivně v kraji nehovoří ani o předsedovi vlády Andreji Babišovi.

Na snímku předseda KSČM Vojtěch Filip, předseda ČSSD Jan Hamáček, předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Na snímku předseda KSČM Vojtěch Filip, předseda ČSSD Jan Hamáček, předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

FOTO: Petr Horník, Právo

„Nejsme nadšeni, že se angažujeme ve vládě s trestně stíhaným premiérem. Jak mám vysvětlit lidem, kteří za nás chtějí kandidovat, že po nich chci lustrační osvědčení a čistý trestní rejstřík, když nejvyšší vrcholový politik má takové problémy, jaké má. Nemůžeme odejít z hodnot sociální demokracie ani za cenu postů, ani za cenu prebend,“ dodal Grüner.