„Je to velká politická porážka vítěze voleb. Po třech měsících jsme na začátku,“ prohlásil na večerním tiskovém brífinku šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Předseda ODS Petr Fiala k tomu dodal, že základní příčinou zmatku ve Sněmovně je domluva prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem (ANO), že lze domluvit vládu bez většiny v dolní komoře. To podle Fialy nelze.

ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna po celodenním jednání přerušila schůzi, o důvěře vládě bude hlasovat v úterý

„Zažili jsme velkou ostudu. Jsem ve Sněmovně třetí funkční období a nezažil jsem, že by se důvěra nebo nedůvěra neprohlasovala v den, kdy se žádalo,“ konstatoval předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Poslanec Jan Birke (ČSSD) uvedl, že schůze byla nepřipravená a taková situace nastává jednou za deset let. Podotkl, že ANO má neprofesionální přístup.

Připomínalo to spíše kabaretPavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek uvedl, že to, co se ve středu dělo ve Sněmovně, bylo zbytečné. „Celá situace se zbytečně vyhrotila, připomínalo to spíše kabaret,“ zhodnotil.

Sněmovna měla ve středu hlasovat, zda vyjádří důvěru menšinové vládě Andreje Babiše (ANO). Schůze byla ale nakonec přerušena kvůli schůzi mandátového a imunitního výboru ke kauze Čapí hnízdo, v níž figuruje Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

Vondráček: Věcné jednání nebylo možné

Předseda Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO večer na tiskové konferenci zdůraznil, že mandátový a imunitní výbor měl zasedat deset minut po skončení schůze.

„Na základě toho se začaly šířit různé informace a ve zjitřené atmosféře si poslanecké kluby začaly brát přestávky. Věcná jednání o programu a důvěře vládě nebyla možná,” zdůvodnil, proč ANO hlasovalo pro přerušení jednání.