Hlavní obsah
Starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) Foto: Jan Birke

Jan Birke je českým politikem, poslancem, zastupitelem Královehradeckého kraje, starostou města Náchoda a volebním manažerem ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny v roce 2017.

Starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) Foto: Jan Birke
Jan Birke

Jan Birke se narodil 1. června 1969 v Náchodě. Vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Novém Městě nad Metují. V letech 1993-1996 pracoval jako manažer americko-čínské společnosti se zaměřením na zabezpečení výroby a dodávky strategických surovin v Čínské lidové republice.

Do politiky se pokoušel dostat už v komunálních volbách v roce 1998, kdy kandidoval za ČSSD do zastupitelstva města Náchod, ale neuspěl. To se mu podařilo až po komunálních volbách v roce 2002. Mandát zastupitele poté obhájil ve volbách v letech 2006 i 2010.

Následně byl v listopadu 2010 zvolen starostou města Náchod a v komunálních volbách o čtyři roky později se mu podařilo post obhájit.

Od roku 2011 do roku 2013 byl předsedou klubu starostů a primátorů za ČSSD. V říjnu 2012 byl zvolen do zastupitelstva Královehradeckého kraje a v následujících krajských volbách v roce 2016 pozici zastupitele obhájil.

Od října 2013 vykonává poslanecký mandát v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a je členem hospodářského a volebního výboru Sněmovny.

V pátek 13. ledna 2017 schválilo předsednictvo sociální demokracie Birkeho do funkce volebního manažera strany pro nadcházející volby do PČR 2017.

„Nesmírně si vážím toho, že mi to pan premiér a předseda nabídl. Chci ty volby vyhrát, proto jsem to vzal,“ řekl Právu Birke.

Osobní život

V červenci roku 2015 začaly jeho vážné zdravotní potíže, kdy se mu poprvé ucpala céva, a musel podstoupit akutní operaci. O tři měsíce později se situace opakovala. Kvůli dlouhé rekonvalescenci se musel vzdát kandidatury na hejtmana v čele kandidátky ČSSD v krajských volbách 2016. Sám přiznává, že za jeho potížemi stálo dlouhodobé silné kouření, s čímž po prodělaných operacích skončil.

Jan Birke je ženatý a má dvě dcery.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků