Feri se v žádosti, kterou zveřejnil na Facebooku, odvolává na zákon o jednacím řádu Sněmovny, podle kterého je každý poslanec oprávněn požadovat od členů vlády a vedoucích správních úřadů informace a vysvětlení potřebná pro výkon jeho funkce. Feri žádá o plné znění zprávy OLAF v tištěné i elektronické podobě a o informaci, zda je možné zprávu zveřejnit. Chce také vědět, jaké další kroky ministerstvo v souvislosti se zprávou OLAF plánuje.

„Výše požadované informace jsou potřebné pro výkon mé funkce z důvodu nutnosti zevrubného seznámení se se skutkovým stavem v kauze Čapí hnízdo, v níž ústřední roli hraje premiér České republiky Andrej Babiš," napsal Feri.

Jako poslanec se mohu ze zákona ptát ministrů na informace. No tak jsem požádal ministryni financí o zprávu OLAFu ve vě...

Zveřejnil(a) Dominik Feri dne 28. prosinec 2017

Ještě před tím, než ministerstvo potvrdilo, že zprávu obdrželo, požádali o její poskytnutí Piráti.

„Jsem přesvědčen, že občané mají právo znát závěry této zprávy, neboť padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo již zaplatili. A rozhodně by je měli znát co nejdříve poslanci, kteří jednak mají hlasovat o důvěře Babišovy vlády, a také o vydávání premiéra Babiše a šéfa klubu pana Faltýnka k trestnímu stíhání,” uvedl tomu šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek.

Zleva předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek a šéf strany Ivan Bartoš.

Zleva předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek a šéf strany Ivan Bartoš.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Ministerstvo financí teprve ve středu oznámilo, že dostalo zprávu OLAF a předalo ji zainteresovaným institucím, tedy ministerstvu pro místní rozvoj, řídícímu orgánu operačního programu ROP Střední Čechy a v souvislosti s policejním vyšetřováním také Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Úřad oznámil, že posoudí, zda a jak je možné zprávu zveřejnit. [celá zpráva]

Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska se musí resort v případě, že nebude dotace ze strany Evropské komise proplacena, připojit k trestnímu stíhání coby poškozený subjekt.

 

Zpráva OLAF zajímá rovněž šéfa SPD Tomia Okamuru a lídra STAN Petra Gazdíka. Ten míní, že by materiál měli dostat poslanci mandátového a imunitního výboru, kteří budou rozhodovat o doporučení pro vydání premiéra Andreje Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka.

Podvod, nebo účelovka?

Kvůli kauze Čapí hnízdo policie obvinila 11 lidí, mezi nimi i BabišeFaltýnka. Česká policie Babiše podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu. Babiš i Faltýnek kauzu označují za účelovou.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Farma Čapí hnízdo na Benešovsku

Farma Čapí hnízdo na Benešovsku

FOTO: Milan Malíček, Právo

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimiliónovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

ROP Střední Čechy schválil dotaci na projekt Čapí hnízdo v srpnu 2008. V červnu 2010 byla farma otevřena, Babiš ale její vlastnictví odmítal. V roce 2013 uvedl, že neví, komu Čapí hnízdo patří. V roce 2016 na schůzi Sněmovny řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.