Podle předsedy plzeňské pobočky ČSBS Jaroslava Bukovského je šokující, že se na toaletním papíru může objevit portrét jakéhokoliv prezidenta, který patří k symbolům české státnosti.

„Je to urážka naší národní hrdosti, pokud je takto potištěný toaletní papír určen ke konání lidské potřeby. Až tak daleko sahá současná liberalizace naší občanské společnosti. Toaletní papír je prodáván jako vtipný dáreček, což zrovna za vtipné nepovažujeme,“ řekl Bukovský.

Ještě ostřejší slova volil další člen svazu, Hanuš Bošek. „Úplně tím opovrhuji, utírat si zadek Masarykem. Nevím, jak to pojmenovat, zhovadilost je slabé slovo,“ řekl Právu Bošek.

Toaletní papír s pětitisícikorunou, na které je vyobrazen Tomáš Garrigue Masaryk pobouřil Český svaz bojovníků za svobodu

Toaletní papír s pětitisícikorunou, na které je vyobrazen Tomáš Garrigue Masaryk, pobouřil Český svaz bojovníků za svobodu

FOTO: Jan Švábek, Právo

Bojovníci za svobodu považují prodej papíru za skandální. Kromě oblastního výboru ČSBS se podle Bukovského ožehavou záležitostí zabýval i ústřední výbor ČSBS v Praze.

Výrobcem papíru je čínská společnost Damon Paper Industrial, v České republice a na Slovensku ho distribuují Levné knihy. Právo požádalo firmu o komentář, ta ale na dotaz dosud nereagovala. Podle ČSBS je zboží v prodeji zhruba dva roky. Za 39 korun je k dostání například v prodejně Levných knih v ulici Bedřicha Smetany v Plzni.

ČSBS je dobrovolným, nestranickým a nezávislým spolkem, který sdružuje účastníky národního boje za osvobození ve druhé světové válce. Po překročení patnácti let věku se členy mohou stát i jejich rodinní příslušníci a pozůstalí.